Zła jakość powietrza w miastach

0
280
FOTO:Fotolia

W wielu miastach w kraju m.in. we Wrocławiu, Wałbrzychu, Krakowie czy Sosnowcu odnotowano w środę (3 marca) złą i bardzo złą jakość powietrza – wynika z informacji zamieszczonych na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W miejscach, gdzie normy są przekroczone, służby zalecają unikanie wychodzenia na dwór.

Według danych GIOŚ pochodzących z pomiarów przeprowadzonych w godzinach 8-9 najgorzej jest na Śląsku i na Dolnym Śląsku. Zła i bardzo zła jakość powietrza występuje obecnie m.in. w takich miastach jak Wrocław, Wałbrzych, Radomsko, Częstochowa, Kraków, Kędzierzyn-Koźle, Sosnowiec, Katowice, Zabrze, Zawiercie czy Nowa Ruda.

Bardzo zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść ponad 150 µg/m3. Natomiast zła jakość powietrza oznacza, że dobowe stężenie pyłu PM10 może wynieść od 110,1 do 150 µg/m3. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 µg/m3.

W związku z tym służby zalecają unikanie przebywania na dworze, wietrzenia pomieszczeń i zrezygnowanie z aktywności fizycznej na zewnątrz. Zalecenia kierowane są do wszystkich mieszkańców, szczególnie do kobiet w ciąży oraz rodzin z małymi dziećmi, osób starszych i chorych.

Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy. Osoby z problemami kardiologicznymi mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia, np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.

Podobne objawy mogą też wystąpić u osób zdrowych.

Jeżeli chodzi o Warmię i Mazury, to stan powietrza badany jest w trzech miastach. W przypadku Biskupca GIOŚ ocenił je na “dostateczny”. Jeżeli chodzi o Olsztyn: umiarkowany. W przypadku Ostródy: dobry.

Źródło: Portal Samorządowy

BRAK KOMENTARZY