Zdobyli ogromną dotację, teraz zdecydują na co ją wydać

0
424

Mieszkańcy powiatu olsztyńskiego zdecydują, jak ma zostać spożytkowana dotacja pozyskana na ratowanie synagogi w Barczewie. 

Gospodarzem synagogi w Barczewie jest samorząd powiatu olsztyńskiego. Wspiera on dotychczasową działalność kulturalną Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”, które przez lata opiekowało się budynkiem.

Obiekt jednak niestety został mocno nadszarpnięty zębem czasu. Dobrą wiadomością jest więc decyzja Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznaniu dotacji na badania architektoniczne, ekspertyzę techniczną i projekt budowlany elewacji, stolarek oraz wnętrz synagogi.

To jedyny tego typu zachowany obiekt w naszym regionie. Udało się pozyskać dużą dotację. Synagoga w Barczewie wygrała konkurs „Nasz Zabytek” organizowany przez Fundację Most the Most. Nagrodą jest milion złotych na rewitalizację.

Zgłaszanie zabytków z Warmii i Mazur do konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez fundację Most the Most odbyło się poprzez internet. Do konkursu przystąpiło 39 obiektów, w tym dawna synagoga z Barczewa. Ostateczny głos należał do mieszkańców, którzy w głosowaniu uznali, że budynek zasługuje na remont.

Teraz przyszedł czas na kolejny krok. – Czas na decyzję, co powinno się mieścić w zabytkowym obiekcie. Głos znowu należy do mieszkańców – podkreśla starostwo, które zaprasza na spotkanie z przedstawicielami Fundacji Most the Most w poniedziałek 23 maja 2022 o godz. 17:00 do synagogi przy ul. Kościuszki w Barczewie.

Można będzie porozmawiać o pomysłach na dalszą działalność tego wyjątkowego zabytku. Jeśli jednak już teraz wiesz, jak dawna bożnica żydowska może łączyć pokolenia i kultury, zgłoś swój pomysł:

Głosowanie trwa od 16 maja do 6 czerwca.

BRAK KOMENTARZY