Zawodnicy UKS Hajduczek Olsztyn z powodzeniem startowali w Mistrzostwach Polski młodzików w szabli

0
45
Adam Sobczyk i Krzysztof Dowgierd

W Kobyłce (18-19 października) odbyły się Mistrzostwa Polski młodzików w szabli. UKS Hajduczek Olsztyn wzbogacił się o kolejne trofeum, tym razem na podium w turnieju indywidualnym stanął Krzysztof Dowgierd, zdobywając srebrny medal.

Krzysztof świetnie prezentował się na planszach podczas każdej walki. Pewnie przeszedł zmagania w grupach. W pięknym stylu doszedł do finału, gdzie po wyrównanej walce musiał uznać wyższość Benedykta Denkiewicza z UKS Szabla Ząbki. To już czwarty rok z rzędu, kiedy w kategorii młodzik wracamy z tego najważniejszego turnieju z medalem – nie kryje zadowolenia prezes UKS Hajduczek Olsztyn, Adam Sobczyk.

Chłopcy (Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Szymon Grosz) również w rywalizacji drużynowej otarli się o medal. W walce o brąz ulegli jedynie dwoma trafieniami szablistom z UKS 13 Białystok. – Zabrakło w kocówce nieco luzu. Zawsze zapach medalu wzmaga emocje. Trzeba jednak podkreślić, że w każdym meczu chłopcy udowadniali, że olsztyńska szermierka w wykonaniu zawodników z UKS Hajduczek Olsztyn stoi na wysokim poziomie – zauważa prezes.

Pierwszego dnia mistrzostw rywalizowały dziewczęta. Na planszach wystartowało 55 zawodniczek ze wszystkich klubów z Polski. UKS Hajduczek reprezentowały: Antonina Dobies, Elżbieta Mejłun i Marta Rozmus. Wszystkie awansowały do play off turnieju, przechodząc do drugiej fazy pucharowej. Ela i Marta przegrały swoje walki, Antonina pokonała Martę Nowak z AZS Poznań, przegrywając spotkanie o ćwierćfinał z Antoniną Rymaszewską (AZS Poznań) 7:12, kończąc rywalizację na 16. miejscu. Po turnieju indywidualnym odbyła się rywalizacja drużynowa. W pierwszym meczu o wejście do najlepszej ósemki mistrzostw szablistki UKS Hajduczek pewnie pokonały zawodniczki z UKS Riposta 36:11.  – To młody zespół, dla którego ten turniej to zdobywanie doświadczenia, które ma zaprocentować w kolejnych latach. Co cieszy, już znalazły się w najlepszej ósemce, co dobrze rokuje na przyszłość. Dziewczęta dały z siebie wszystko i na pewno mogą być zadowolone ze swojego startu – podsumowuje Adam Sobczyk.

W niedzielę rywalizowali chłopcy, w sumie 58 szablistów z całej Polski. UKS Hajduczek Olsztyn reprezentowali: Krzysztof Dowgierd, Łukasz Kowalczyk, Szymon Grosz. Wszyscy awansowali do fazy pucharowej, wygrywając również pierwsze walki play off. W drugiej fazie odpadli: Łukasz i Szymon.

Krzysztof Dowgierd w drodze na podium pokonał: Igora Koczwarę (Kolejarz 24 Katowice) 12:3, Arkadiusza Stasiaka (KKSZ Konin) 12:4 i Bronisława Mielkę (AZS AWF Warszawa) 12:3. W półfinale wygrał z Filipem Radochem (KKSZ Konin) 12:5, by w walce o medal uznać wyższość Benedykta Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki) 10:12. – Świetny występ Krzysztofa. Dzięki swojej pracy na treningach zrobił ogromny postęp, wpisując się w coraz liczniejszy poczet olsztyńskich medalistów Mistrzostw Polski – uśmiecha się Sobczyk. Podkreśla, że systematyczna praca i rozwój szablistów z UKS Hajduczek Olsztyn to zasługa trenerów z Warszawy – Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka – którzy regularnie przyjeżdżają do Olsztyna, by szkolić młodych adeptów fechtunku. – Treningi są na najwyższym poziomie. Sprawiają nam ogromną radość. Zawsze z przyjemnością przychodzę, by spędzić czas w gronie przyjaciół, bo szermierka stała się dla nas pasją, dla mnie i moich koleżanek i kolegów z klubu. Cieszę się z osiągniętego wyniku, choć nie to jest najważniejsze. Ważne jest, że mam pasję, że tu mam przyjaciół, że otaczają mnie trenerzy, dla których każdy z nas jest najważniejszy. Choć nie ukrywam, że podium Mistrzostw Polski to ogromna satysfakcja – komentuje Krzysztof Dowgierd.

W turnieju drużynowym szabliści UKS Hajduczek Olsztyn zajęli 4. miejsce. W walce o brązowy medal ulegli zawodnikom UKS 13 Białystok. – To był kolejny udany turniej w wykonaniu naszych szermierzy. Dwa tygodnie wcześniej w kategorii juniorów młodszych nasza drużyna na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Lublinie zdobyła brązowy medal. Po wynikach widać, że mimo pandemii, prowadziliśmy szkolenie na wysokim poziomie. Nie jest łatwo, ale dla młodych ludzi, którzy pokochali szermierkę, robimy wszystko, by mogli rozwijać się, realizować swoje sportowe marzenia – dodaje Sobczyk. I przypomina dorobek medalowy Mistrzostw Polski z ostatnich czterech lat: 2017 – złoty medal, 2018 – brązowy medal, 2019 – złoty i srebrny medal, 2020 – srebrny i brązowy. – Zapraszamy na treningi szermierki do UKS Hajduczek Olsztyn. Tu można rozwijać swoje pasje i spędzić czas ze wspaniałymi ludźmi – podkreśla prezes.

Wyniki dziewczęta

Indywidualnie (55 zawodniczek):

1 – Karolina Hofmann – TMS Zagłębie Sosnowiec

2 – Gabriela Wójcik – ZKS Sosnowiec

3 – Ewa Wasilewska – UKS 13 Białystok

3 – Julia Jakoniuk – UKS 13 Białystok

………………………………..

16 – Antonina Dobies – UKS Hajduczek Olsztyn

19 – Elżbieta Mejłun – UKS Hajduczek Olsztyn

28 – Marta Rozmus – UKS Hajduczek Olsztyn

Drużynowo (12 drużyn)

1 – TMS Zagłębie Sosnowiec

2 – UKS 13 Białystok

3 – AZS Poznań

…………………………………

8 – UKS Hajduczek Olsztyn

Wyniki chłopcy

Indywidualnie (58 zawodników):

1 – Benedykt Denkiewicz – UKS Szabla Ząbki

2 – Krzysztof Dowgierd – UKS Hajduczek Olsztyn

3 – Aleksander Denkiewicz – UKS Szabla Ząbki

3 – Filip Radoch – KKSZ Konin

………………………………..

19 – Łukasz Kowalczyk – UKS Hajduczek Olsztyn

30 – Szymon Grosz – UKS Hajduczek Olsztyn

Drużynowo (12 drużyn)

1 – UKS Szabla Ząbki

2 – KKSZ Konin

3 – UKS 13 Białystok

…………………………………

4 – UKS Hajduczek Olsztyn

BRAK KOMENTARZY