Zastrzelił swoją partnerkę. Zapadł wyrok

0
1020

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał na karę dożywocie Cezarego F. oskarżonego zabójstwo Barbary R., jednej z mieszkanek Mrągowa.

Barbara R. zginęła 13 września 2018 r. Znaleziono ją w jej mieszkaniu w bloku na Osiedlu Mazurskim w Mrągowie z ośmioma ranami postrzałowymi. Kilka z nich uszkodziło serce i oba płuca, śmierć była nagła. Zabójca i jego ofiara znali się wcześniej, znajomość zakończyła Barbara R., ponieważ zaczęła ją przytłaczać. Cezary F. jednak nie mógł się z tym pogodzić. Przez kilka miesięcy od rozstania nękał telefonami i SMS-ami samotnie mieszkającą 50-latkę. Według śledczych, Cezary F. miał również obserwować pokrzywdzoną, gdy była w domu lub na działce rekreacyjnej, niepokoić stukaniem w okno lub barierkę balkonu. Mężczyzna miał nawet śledzić ją przy użyciu urządzeń lokalizacyjnych GPS, które zainstalował w samochodzie Barbary R. oraz grozić śmiercią jej i jej dorosłym synom.
W połowie września sąsiad Barbary R. usłyszał huk wybijanej szyby, wyjrzał przez okno, ale nie zauważył niczego podejrzanego. Chwilę później całym blokiem wstrząsnęły wystrzały z browninga HP, najpierw dwa, potem kolejnych sześć. Po zabójstwie Cezary F. uciekł z mieszkania kobiety i przez kilka dni był nieuchwytny. Jak się później okazało, używał radiotelefonu pracującego w dwóch zakresach częstotliwości, w tym w zastrzeżonej dla policji. Wiedział zatem o ruchach grupy pościgowej. Złapano go kilka dni po morderstwie na drodze krajowej nr 16 między Mikołajkami a Mrągowem.
Prokuratura Rejonowa w Mrągowie 20 sierpnia 2020 r. przesłała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Cezaremu F. oskarżonemu o popełnienie pięciu przestępstw, w tym zbrodni zabójstwa.

Prokuratura Rejonowa w Mrągowie w dniu 20 sierpnia 2020 r. przesłała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Cezaremu F. oskarżonemu o popełnienie pięciu przestępstw, w tym zbrodni zabójstwa. Właśnie zapadł wyrok w tej sprawie. W pierwszym, najcięższym zarzucie Cezary F. został oskarżony o to, że w dniu 13 września 2018 r. w mieszkaniu na osiedlu Mazurskim w Mrągowie dokonał zabójstwa swojej znajomej Barbary R.
Dwa kolejne zarzuty dotyczą posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej w postaci pistoletu Browning HP oraz amunicji, a także używania w sposób uporczywy, bez wymaganego pozwolenia, radiotelefonu pracującego w dwóch zakresach częstotliwości, w tym w zakresie częstotliwości zastrzeżonej dla policji.

W czwartym zarzucie Cezary F. został oskarżony o to, że w okresie od 1 lipca do 13 września 2018 r. miał uporczywie nękać Barbarę R. Ostatni zarzut dotyczył kierowania pod adresem Barbary R. oraz jej dwóch synów gróźb pozbawienia życia.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał Cezarego F. za winnego wszystkich zarzucanych mu przestępstw i skazał go za to na karę łączną dożywotniego pozbawienia wolności. Dodatkowo orzeczono wobec oskarżonego zakaz zbliżania się do oskarżycieli posiłkowych na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz zakaz kontaktowania z synami pokrzywdzonej bez ich zgody na okres 3 lat. Okres ten rozpocznie bieg dopiero z chwilą ewentualnego opuszczenia przez oskarżonego zakładu karnego.
Sąd wymierzając oskarżonemu karę dożywotniego pozbawienia wolności miał na uwadze, że zabójstwo, którego dopuścił się oskarżony jest w najwyższym stopniu szkodliwe społecznie. Przy wymiarze kar jednostkowych i kary łącznej sąd zwrócił uwagę, że oskarżony zaplanował i metodycznie dążył do realizacji planu zabicia pokrzywdzonej. – Jest on osobą zuchwałą, agresywną. Oskarżony nie przyjmuje do wiadomości odmowy spełnienia jego oczekiwań, a jeśli z taką odmową się spotka ma skłonności do prześladowania i dręczenia psychicznego i fizycznego swojej ofiary. Sąd nie dał wiary słowom skruchy, które oskarżony wygłosił podczas procesu, bowiem całą swoją postawą i wypowiadanymi stwierdzeniami w toku postępowania sądowego przeczył, że skrucha może być szczera – podkreśla Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

BRAK KOMENTARZY