Za nami Fusion2Night w Olsztynie

0
1936

Ponad 10 tys. zwiedzających, 130 naukowych atrakcji, 12 godzin doświadczeń, pokazów i warsztatów, mnóstwo dociekliwych pytań. W Olsztynie kolejny raz odbyła się Europejska Noc Naukowców.

Noc Naukowców nie bez powodu nazywana jest najdłuższą nocą w roku – pierwsi goście rozpoczęli swoją naukową przygodę już o 10:00. Centrum wydarzeń zlokalizowane na ul. Bydgoskiej w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN i Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. J. Rusieckiego w pierwszych godzinach odwiedziło niemal 4 tys. uczniów szkół z całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Największy nacisk naukowcy w tym roku położyli na interaktywność, kierując się zasadą Konfucjusza: “Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Zarówno młodsi jak i starsi pasjonaci nauki mogli zatem samodzielnie wykonać test na celiakię, zbudować bakterie bytujące w naszym przewodzie pokarmowym, zaprojektować własny krem z dodatkiem liofilizowanych owoców, sprawdzić zawartość antyoksydantów w swoich ulubionych sokach, a także wziąć udział w badaniu otolaryngologicznym w Mobilnym Centrum Słuchu. Dużym zainteresowaniem cieszyły się tez spotkania z ciekawymi gośćmi – Łukaszem Jakóbiakiem, Konradem Gacą, Tomaszem Jastrunem i Kabaretem Chatelet.

Wiele atrakcji przygotował też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który zaprosił  mieszkańców miasta do Kortowa. Tam na widzów czekały m.in. bio-eksperymenty, warsztaty w mobilnym planetarium, interaktywne eksponaty Centrum Nauki Kopernik, wystawa Explorapark, a także spotkanie z Edyta Jungowską i monodram “Belfer” Wojciecha Pszoniaka.

W Śródmieściu mogliśmy zajrzeć za kulisy świata nauki, podziwiając tkanki zamknięte w witrażach oraz niezwykłe obrazy widziane w obiektywie mikroskopu.

Najwytrwalsi goście Europejskiej Nocy Naukowców opuścili ul. Bydgoską kilka minut po godzinie 1 w nocy.

Już teraz organizatorzy zapraszają na kolejną edycję Nocy Naukowców w Olsztynie, która odbędzie się 29 września 2017 r.

BRAK KOMENTARZY