XIII Wojewódzki Dzień Pszczelarza w Olsztynku

0
3215

Wojewódzki Dzień Pszczelarza to wyjątkowe święto, które jest podsumowaniem działalności pasiecznej całego sezonu. W tym roku gospodarzem tego wydarzenia była Gmina Olsztynek.  Oficjalne obchody odbyły się 20 sierpnia na przedzamczu olsztyneckiego zamku.

Wcześniej odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji pszczelarzy w kościele bł. Anieli Salwy. Następnie barwny korowód przeszedł ulicami miasta na przedzamcze, na którym   rozpoczęła się oficjalna  część uroczystości. Wyróżniający się właściciele pasiek zostali uhonorowani statuetkami im. ks. dr Jana Dzierżona oraz złotymi, srebrnymi i brązowymi odznakami Polskiego Związku Pszczelarskiego. W sposób szczególny pszczelarze uhonorowali burmistrza Olsztynka Artura Wrochnę oraz prezesa Rejonowego Koła Pszczelarzy w Olsztynku Krzysztofa Wieczorka. Obaj otrzymali pamiątkowe grawertony. Medal Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy wręczono staroście Powiatu Olsztyńskiego, Małgorzacie Chyziak. Święto pszczelarzy w Olsztynku wzbogaciło wiele imprez towarzyszących- występy muzyczne, taneczne, konkursy dla dzieci, plener malarski, jarmark pszczelarski i inne.

Burmistrz Olsztyna Artur Wrochna wysoko ocenia osiągnięcia i pracę Rejonowego Koła Pszczelarskiego w Olsztynku –  Od lat obserwuję bardzo aktywną działalność naszych pszczelarzy. Dotyczy to nie tylko ich pracy we własnych pasiekach. Wspaniale włączyli się w przygotowanie Dnia Pszczelarza i godnie przyjęli koleżanki i kolegów z województwa.  O kondycję pszczelarstwa w naszym regionie zapytaliśmy prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józefa Zyska- Kondycja naszych pasiek na tle kraju nie wygląda najgorzej. Wojewódzki Związek Pszczelarzy ma około 1500 członków. Posiadamy ponad 50 tysięcy rodzin pszczelich. Trzeba zaznaczyć, że ok.  20% pszczelarzy w naszym regionie jest niezrzeszonych. Krzysztof Wieczorek, prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Olsztynku ocenia tegoroczny sezon jako przeciętny – Bardzo dobry był początek sezonu, ponieważ wspaniale nektarowały rzepaki. Gorzej było z lipą- ta wymarzła. Pożytki gryczane wyglądają  za to całkiem przyzwoicie.

 Pszczelej hodowli nie da się prowadzić tylko i wyłącznie z chęci zysku. Jeżeli pszczelarz nie włoży w pracę  serca, jeśli nie podchodzi z miłością do pszczół, przewiduję, że szybko zakończy prowadzenie pasieki- przekonuje Krzysztof Wieczorek.

Wśród zaproszonych gości przybyła wicemarszałek Województwa Warmińsko- Mazurskiego Wioletta Śląska-Zyśk, posłowie na Sejm RP oraz starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. Obecni byli również- obecny prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Waldemar Kudła, jego poprzednik – Tadeusz Sabat oraz prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk. 

Fotogaleria

BRAK KOMENTARZY