Wystawa w Bibliotece Wojewódzkiej “Obiektony & okna”

0
1276

“Obiektony & okna” – tak zatytułowane prace Wojciecha Jasionowicza do obejrzenia na Starym Mieście do 6 sierpnia.

Prace rzeźbiarskie “Obiektony” to połączenie kamieni granicznych i wynikających z ich kontekstu historycznie rzeczywistego z ponadczasową strukturą materiałową – kamień, stal – użytą do ich powstania. Tradycja określonego miejsca wyznaczonego, wyznaczanego na nowo, zapomnianego historycznie, określenie miejsca tylko ze względu na porozumienie lokalne czy w szerszym kontekście. Kamień, stal, kolor farby użyte w odpowiednim miejscu, kolejności, kontekście wyznaczają miejsce, które jest ważne człowiekowi, społeczności, narodowi.

– “Obiektony” to moja zmaterializowana wypowiedź artystyczna na temat wydzielonych obszarów ziemi, miejsc, granic: Schengen i człowieka – tłumaczy autor. – Do malarstwa inspiracją było okno. Jest to widok z okna przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Stosując kompozycje geometryczne, abstrakcyjne, z różnymi kontrastami walorowymi, z różnymi natężeniami linii, wieloma kontrastami kolorystycznymi chciałem nadać temu tematowi wielkie znaczenie. Jak wyglądałoby nasze życie bez okien w mieszkaniach, w pomieszczeniach biurowych, sklepowych, w miejscach pracy bez dostępu słońca, zieleni? Byłaby to gehenna! My, jako osoby biologiczne jesteśmy związani z przyrodą i izolacja od niej wpłynęłaby na nas druzgocąco.

Wojciech Jasionowicz rzeźbi, maluje i rysuje. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Od urodzenia jest związany z Mazurami. Swoje prace prezentował na wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą.

Wernisaż w piątek 24 lipca 2015 r. o 16:00 w Galerii Stary Ratusz przy ul. Stare Miasto 33.

BRAK KOMENTARZY