Wyremontowali jedyny taki wiatrak w regionie

0
572

W Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku zakończył się remont jedynego wiatraka “Paltraka”.

Wykonano nowe poszycie z gontów i desek, odtworzono i zamontowano skrzydła, fundamenty wraz z żeliwnymi rolkami na szynach poddano konserwacji, wykonano i zamontowano nowe schody, okna i drzwi.

Wiatrak z Ruskiej Wsi datowany jest na 2. poł. XIX wieku, przeniesiony został do muzeum w latach 1976-1977. Obecnie w naszym regionie jest to jedyny „paltrak” pokryty gontem.

Skansen w Olsztynku (instytucja samorządu województwa warmińsko-mazurskiego) posiada bogate zbiory muzealiów ruchomych i nieruchomych. Zgromadzone są w 79 obiektach dużej i małej architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy, o zróżnicowanych funkcjach, budowie i konstrukcji. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Wyposażenie budynków stanowią eksponaty pokazujące tradycyjne metody pracy i obrzędy na wsi w XIX i XX wieku. Zbiory muzealne kultury materialnej oraz sztuki ludowej przekraczają 14 tys. egzemplarzy.

Obiekty pochodzą z terenów wchodzących w skład Prus Wschodnich w chwili powstawania Muzeum (tj. w roku 1913): Oberlandu (Prus Górnych), Małej (Pruskiej) Litwy i okręgu sambijskiego oraz obecnych regionów północno-wschodniej Polski, z których budynki translokowano (lub odtwarzano) już po II wojnie światowej.

BRAK KOMENTARZY