Wydatki Polaków według GUS: jedna czwarta na żywność, jedna piąta na mieszkanie

0
4934
Zgodnie z zestawieniem, w 2021 r. gminy otrzymają w ramach subwencji ogólnej łącznie ponad 41,74 mld zł

Jedna czwarta na żywność, jedna piąta na mieszkanie. Na co idzie reszta? GUS sprawdził, jak wyglądają przeciętne wydatki na osobę w gospodarstwie domowym.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że wraz z wzrostem dochodów Polaków (w 2015 roku wyniósł 1386 zł i był wyższy o 4,3 proc. od tego z poprzedniego roku) rosły także przeciętne miesięczne wydatki. W 2015 r. osiągnęły one w gospodarstwach domowych wartość 1091 zł na osobę. To o 2,1 proc. więcej niż w roku 2014.

W województwie mazowieckim średnie miesięczne wydatki na osobę, tak jak i w roku poprzednim, były wyższe niż dla Polski ogółem o 25,6 proc. Najniższe przeciętne wydatki na jedną osobę odnotowano w województwie świętokrzyskim – mniejsze o 17,2 proc. od średniej dla całego kraju.

Na co wydajemy? Jedną czwartą (24 proc.) miesięcznych wydatków na osobę w gospodarstwie domowym pochłaniają zakupy żywności i napojów bezalkoholowych. Kolejny duży dział to opłaty za użytkowanie mieszkania i nośniki energii. Ta pozycja absorbuje 20 proc. naszych wydatków.

html

W ciągu ostatnich dwunastu lat udział wydatków na żywność i napoje bezalkoholowe w wydatkach ogółem spada. W 2004 r. było to aż 27,8 proc., a w 2010 r. już tylko 24,9 proc. Ten poziom utrzymał się przez kolejne trzy lata i od 2014 r. GUS znów odnotowuje tu spadek. Niestety udział wydatków na mieszkanie jest obecnie taki sam jak przed dwunastoma laty.

Niemal 9 proc. przeciętnych wydatków na osobę to wydatki na transport. Po około 5 proc. przeznaczamy na: odzież i obuwie (5,4 proc.), zdrowie (5,3 proc.), wyposażenie mieszkania i prowadzenie gospodarstwa domowego (5 proc.) oraz łączność, w tym internet (5 proc.).

Zostaje też trochę na przyjemności. W strukturze przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę 6,7 proc. to rekreacja i kultura, 4,2 proc. – restauracje i hotele, 2,5 proc. – napoje alkoholowe. Udział wydatków na edukację to zaledwie 1 proc. Dla porównania w 2005 roku na rekreację i kulturę przeznaczaliśmy 8 proc., na hotele i restauracje 2,3 proc., a na alkohol – 2,7 proc.

To średnia ogółem, ale wszystko zależy od rodzaju gospodarstwa domowego. Na przykład w gospodarstwach pracujących na własny rachunek udział wydatków na żywność to 20,5 proc. wszystkich wydatków, a w gospodarstwach rolników – aż 31,3 proc. Te pierwsze przeznaczają na restauracje i hotele 5,6 proc., podczas gdy emeryci tylko 2,7 proc.

html (1)

Jak podkreśla GUS, struktura wydatków różnicowana jest też przez sytuację dochodową gospodarstw domowych. Kwota przeciętnych miesięcznych wydatków na osobę na żywność i napoje bezalkoholowe w grupie najbogatszych była prawie dwukrotnie wyższa niż w grupie najuboższych.

Więcej w raporcie GUS „Sytuacja gospodarstw domowych w 2015 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych”.

ban/Kurier PAP

BRAK KOMENTARZY