Wspominamy zmarłych w ostatnim roku samorządowców

0
395

W związku z przypadającym we wtorek, 2 listopada Dniem Zadusznym przypominamy samorządowców, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.

Jerzy Grelewski, były prezydent Olsztyna

W wieku 91 lat zmarł Jerzy Grelewski, prezydent Olsztyna w latach 1973-1977. Był też przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Olsztynie.

Jerzy Grelewski był prezydentem Olsztyna w latach 1973-1977. Objął funkcję 21 grudnia 1973 roku w związku z przywróceniem przez władze urzędu prezydentów miast. Wcześniej, w latach 1971-1973, był przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej w Olsztynie.

Za jego prezydentury w Olsztynie powstało planetarium, wybudowana została część dzisiejszego osiedla Kormoran na obszarze między ulicami Kołobrzeską a Wyszyńskiego oraz zaczęto prace na osiedlu Nagórki. Odbudowywane było Stare Miasto. W czasie, gdy był przewodniczącym Miejskiej Rady Narodowej urodziła się stutysięczna mieszkanka Olsztyna – przypomniał olsztyński magistrat.

Jerzy Grelewski urodził się 15 listopada 1929 w Kobiałkach. Zmarł 22 stycznia.

Jerzy Wilk, były prezydent Elbląga

W wieku 66 lat zmarł Jerzy Wilk; był samorządowcem, w latach 2013-14 prezydentem Elbląga i posłem VIII i XIX kadencji.
W obecnej kadencji Sejmu zasiadł w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.

Urodził się 15 marca 1955 r. w Elblągu. Był absolwentem Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Warszawie.
W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku zaangażował się w budowanie struktur i działalność NSZZ “Solidarność”, następnie współtworzył Komitet Obywatelski w Elblągu, był członkiem Porozumienia Centrum, a następnie Prawa i Sprawiedliwości.
Wielokrotnie był wybierany do rady miasta Elbląga; pełnił też funkcję przewodniczącego rady miasta. Przez 23 lata zarządzał Elbląską Spółdzielnią Niewidomych ELSIN.

W 2013 r. został kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Elbląga w przedterminowych wyborach. W pierwszej turze uzyskał 31,8 proc. głosów, co dało mu pierwsze miejsce spośród 10 kandydatów. W drugiej turze wyborów uzyskał wynik 51,7 proc. i wygrał z kandydatką Platformy Obywatelskiej. Przez półtora roku pełnił funkcję Prezydenta Elbląga.

Był zwolennikiem budowy przekopu Mierzei Wiślanej; przekonywał, że ta inwestycja przyniesie Elblągowi ogromne korzyści gospodarcze i społeczne oraz zapewni bezpieczeństwo. Jako poseł pełnił rolę sprawozdawcy przy pracach legislacyjnych związanych z budową nowej drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

W 1998 r. otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w zakresie pomocy społecznej i zwalczania bezrobocia. W 2001 r. został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY