Wspólne postulaty korporacji samorządowych w sprawie walki z koronawirusem

0
534

W ostatnich dniach wszystkie największe korporacje samorządowe wystosowały do rządu apele o wsparcie i specjalne regulacje, które pozwolą zachować płynność i możliwość realizacji zadań w obliczu trwającej epidemii koronawirusa.

Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, do tego poszczególni prezydenci i burmistrzowie – to tylko niektóre przykłady apeli, jakie w ostatnich dniach przesłały władze lokalne do rządu i premiera w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Praktycznie wszystkie zawierają prośby o pakiety osłonowe dla samorządów spółek komunalnych oraz prośby o zmianę przepisów, które umożliwią realizację zadań, a także zarządzanie gminami i miastami.

Korporacje zwracają w nich uwagę przede wszystkim na widmo pogorszenia się kondycji finansowej JST w związku ze spadkiem wysokości i ściągalności dwóch największych źródeł dochodów JST jakimi są PIT i CIT, a także podatków i opłat lokalnych.

Dlatego zarówno ZMP jak i ZGWRP proszą rząd o działania osłonowe, które obejmą też przedsiębiorstwa komunalne i samorządowe jednostki organizacyjne.
ZMP proponuje wprowadzenie mechanizmów umożliwiających zachowanie płynności finansowej poprzez zwolnienie z płatności z tytułu ubezpieczeń społecznych pracowników lub podatku PIT i CIT lub odsunięcie w czasie tych płatności, uruchomienie krótkoterminowych pożyczek na ustabilizowanie sytuacji w kryzysie itp.), czy rekompensaty z tytułu utraconych dochodów oraz zagwarantowanie na bieżąco środków na realizację działań nadzwyczajnych podejmowanych w trybie pilnym w celu ograniczania skutków epidemii.

Gminy wiejskie mówią wprost o uruchomieniu tzw. pakietu osłonowego dla JST i ich jednostek organizacyjnych zapewniających codzienną obsługę ludności w ramach usług publicznych. ZGWRP chce też, aby rząd ponownie rozpatrzył wniosek o rekompensaty dla samorządów z tytułu dochodów utraconych w związku z przyznanymi ulgami i zwolnieniami w następstwie klęsk żywiołowych i innych katastrof.

Jeszcze dalej idzie Unia Metropolii Polskich, która wnosi o wzrost subwencji ogólnej, co miałoby samorządom zrekompensować spadek dochodów związanych z epidemią. Największe miasta apelują też o zawieszenie wpłat na „janosikowe” do końca 2021 roku oraz zawieszenie kar dla JST, które przekroczą ustawowe wskaźniki zadłużenia.

Korporacje wskazują też na regulacje, które mogłyby pomóc w zarządzaniu miastami i gminami w okresie epidemii. Na przykład ZGWRP sugeruje powołanie urzędu komisarza rządowego zastępującego organy gminy. Według Związku istnieje bowiem pilna potrzeba regulacji umożliwiających organom wykonawczym JST na zastępcze wykonywanie obowiązków organów stanowiących, w sytuacji gdzie nie mogą być one przez nie realizowane.

Samorządy wskazują również na potrzebę nowych narzędzi rozwojowych. Zdaniem prezydentów największych miast uruchomienie dodatkowych, dedykowanych dla JST środków finansowych, pochodzących zarówno z budżetu centralnego jak i ze źródeł zewnętrznych (środki pomocowe UE) pozwoli, przynajmniej w części, zniwelować przewidywane problemy.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

 

BRAK KOMENTARZY