Wręczono tytuły “Orłów Eksportu Województwa Warmińsko-Mazurskiego”

0
1552

Lokalne firmy i przedsiębiorcy z regionu Warmii i Mazur zostali uhonorowani tytułem „Orłów Eksportu Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Olsztynie.

„Regionalne Orły Eksportu” to ogólnopolskie wydarzenie, które promuję eksport oraz tematykę ściśle z nim związaną. Podczas takich spotkań omawiane są najciekawsze kierunki zbytu, wskazanie sektorów z największym potencjałem eksportowym oraz wyłonienie i nagrodzenie regionalnych liderów eksportu. Jak powiedziała pracująca przy tym projekcie Katarzyna Marchel, program rozwoju eksportu ma przed sobą przyszłość. – Okazuje się, że firmy, które działają w tej branży są niebywale ambitne i odnoszą ogromne sukcesy na polskim i zagranicznym rynku, a przy okazji na lokalnych rynkach powodują znaczną liczbę dodatkowych miejsc pracy.

Nagrodzoną została m.in. firma Expom SA z Kurzętnika, która zajmuje się produkcją dźwigów morskich, żurawików szalupowych oraz innych konstrukcji stalowych. Jak powiedział prezes spółki Rafał Domżalski 98% produkcji jest sprzedawany na rynek Skandynawski, Europy zachodniej i innych części świata. – Jesteśmy firmą, która przez 64 lata historii zmieniła swój profil produkcji z obsługi rynku polskiego na eksport. Sytuacja na rynku międzynarodowym jest skomplikowana. Z jednej strony mamy wysokie ceny surowców, a z drugiej niską cenę za baryłkę ropy, w związku z tym pozyskiwanie nowych klientów jest trudne. My natomiast stawiamy bardzo mocno na eksponowanie naszej spółki na zewnątrz. Kilkanaście razy w roku bierzemy udział w targach międzynarodowych i widoczność spółki na arenie międzynarodowej jest wyraźna. Dzięki temu pozyskiwanie klientów nie jest takie trudne, jak w przypadku firm, które nie stawiają tak mocno na marketing i PR. Firma Expom SA została nagrodzona w kategorii „Innowacyjny Produkt Eksportu”.

W kategorii „Najlepszy Eksporter”, w której brały udział formy posiadające wyrobioną i silną pozycję na rynku oraz co najmniej 100 milionów złotych przychodów ze sprzedaży, wyróżnione zostało przedsiębiorstwo Szynaka Meble. Jak powiedział Jan Szynaka, prezes spółki, firmy z tak dużą sprzedażą nie tworzy się w ciągu miesiąca czy roku. – To jest efekt budowania firmy przez 30 lat. Dziś możemy powiedzieć, że jest to jedna z największych firm meblowych w Polsce i jedna z czołowych firm europejskich. Produkcja mebli w Polsce jest tak duża, że rynek jest zbyt mały. Przeszło 80% polskich mebli eksportowanych jest zagranicę, dlatego firmy, które chcą się rozwijać muszą eksportować swój towar i promować go na całym świecie. Spółka Szynaka Meble uzyskuje obrotu prawie miliard złotych, z czego 50% tej kwoty pochodzi z eksportu zagranicznego.

Nagrody przyznano w pięciu kategoriach: Najlepszy Eksporter, Najdynamiczniejszy Eksporter, Innowacyjny Eksporter, Eksportowy Produkt i Osobowość Eksportu. Dodatkowo, gali rozdania nagród towarzyszył cykl debat dotyczący rozwoju eksportu i poszukiwania nowych rynków zbytu.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY