Wolny poniedziałek. Sejm przyjął poprawki Senatu ws. 12 listopada

0
460

Sejm przyjął w środę trzy zgłoszone przez Senat poprawki do ustawy ustanawiającej 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. 

Zgodnie z senackimi poprawkami wykreślono preambułę ustawy, usunięto sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest “uroczystym Świętem Narodowym”, wprowadzając w to miejsce zapis, że dzień ten jest “Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Skreślono też artykuł 3 ustawy, zgodnie z którym 12 listopada mają nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie, czy domy towarowe.

W konsekwencji, jak poinformował Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek, 12 listopada będzie obowiązywać ustawa o handlu w niedzielę, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Pracodawcy, ci którzy są przedsiębiorcami i ich rodzina mogą stanąć za ladą, a pracownicy nie mogą pracować.

Galerie handlowe i duże sklepy będą nieczynne. Handel dozwolony będzie, m.in. w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, placówkach pocztowych. Zakupy można zrobić także zakupy m.in. w placówkach handlowych na dworcach, w portach lotniczych, w strefach wolnocłowych, w środkach komunikacji miejskiej.

Zgodnie z ustawą, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia zdrowotne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, które mają być udzielone 12 listopada, będą udzielone według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia. Również apteka, która zgodnie z uchwałą rady powiatu jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu, w dni wolne od pracy – ma zapewnić tę dostępność także 12 listopada.

Teraz ustawa trafi do prezydenta, który deklarował wcześniej, że ją podpisze. Przepisy wejdą w życie dzień po ogłoszeniu.

Źródło: Codzienny Newsletter Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY