Wojewódzkie dożynki w Olsztynku pod parasolem

0
2003

Wojewódzkie Święto Plonów, chociaż susza tego lata dała się w naszym regionie we znaki rolnikom…. z deszczem, który wytrzymał do końca oficjalnej części  dożynek a lunął jak z cebra na rozpoczęcie występów na scenie.

Zanim jednak miejsca w amfiteatrze opustoszały z powodu popołudniowej ulewy, JE ks. Abp Metropolita Warmiński Wojciech Ziemba poświęcił owoce tegorocznych zbiorów rolników i przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za tegoroczne plony. Gospodarzem wojewódzkich dożynek był marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, który po odebraniu z rąk dożynkowych starostów artystycznie wypieczonego bochna chleba dziękował rolnikom za ich trud –Niech dzisiaj dotrą do rolników słowa pełne wdzięczności, prawdziwego szacunku i nieukrywanego uznania mówił marszałek do licznie przybyłej publiczności z różnych  stron województwa.

 Wspomniał też o trapiącej rolników klęsce suszy w uprawach rolnych, która może niekorzystnie wpłynąć na hodowlę zwierząt. Przypomniał ,że w naszym  województwie  aż 11 500 rolników złożyło wnioski o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę. Marszałek podkreślał też, że na realizację wspólnej polityki rolnej w Unii w nowym okresie programowania 2014-2020 Polska otrzyma 12 % więcej pieniędzy niż w poprzednim okresie a to z kolei sprawia, że polscy rolnicy pod względem przyznanych środków znaleźli się na 5 miejscu w Unii Europejskiej.

Z okazji dożynek do uczestników i rolników z naszego regionu list przesłał Prezydent RP Andrzej Duda, który odczytał prof. Selim Chazbijewicz, jako przedstawiciel prezydenta, na uroczystości. Prezydent Andrzej Duda przypomniał w liście m.in., że podziwiał na tegorocznych prezydenckich dożynkach w Spale wieniec dożynkowy z naszego województwa ,który zajął w tym roku I miejsce. Dziękował tez rolnikom za ich tegoroczny trud i zmaganie się z suszą.

Rolników, którzy przez wiele lat odnoszą sukcesy w swoich gospodarstwach wyróżniono medalami „Zasłużony dla rolnictwa”. Wybrano też w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy laureatów i obdarowano ich nagrodami pieniężnymi za I miejsce 3000 zł, II 2500 zł i III miejsce 2000 zł. Wygrał winiec z sołectwa Robawy w gm. Reszel, drugi był wieniec z sołectwa Rostki w gm. Pisz a trzecie sołectwa Lubajny w gm. Ostróda.

Pozostałe 26 wieńców wyróżniono dyplomami  a niektórym przyznano nagrody  po 400 złotych. Wśród nagrodzonych znalazł się wieniec z Nowej Wsi Małej w gm. Dobre Miasto.

Na dożynkach tradycyjnie już od początku tego święta nie mogło zabraknąć straganów z przeróżnymi smakołykami własnej, zdrowej i domowej kuchni. Dużo było tez stoisk z rękodziełem i można się było zaopatrzyć w przeróżne cuda i cudeńka pod warunkiem, że zabraliśmy ze sobą trochę gotówki w portfelu, bo mobilnego bankomatu na kółkach żaden bank ,póki co, nie wystawia na takich imprezach.

W części artystycznej można było posłuchać zespołów: Piwniczna Kapela Folklorystyczna, Berkut, Kortowo i grupy cygańskiej Romanca. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody przez olsztynecki skansen zdążyło się  przewinąć kilka tysięcy ludzi, którzy na brak różnorodnych propozycji narzekać chyba nie mogli.

Msza św.

BRAK KOMENTARZY