Wizyta studyjna radnych sejmiku w Brukseli

0
369

Nie zabrakło rozmów na temat Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur i bezpieczeństwa w naszym regionie.

Pobyt delegacji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego rozpoczął się od spotkania z posłami do Parlamentu  Europejskiego: Jarosławem Kalinowskim, Krzysztofem Hetmanem oraz Adamem Jarubasem.

Podczas rozmowy poruszano m.in. tematy z zakresu energetyki, związane z Europejskim Zielonym Ładem i jego możliwymi konsekwencjami dla wsi i rolnictwa w Polsce.

Kolejny dzień delegacja rozpoczęła od zapoznania się z funkcjonowaniem Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli oraz Domu Polski Wschodniej.

Informacje przedstawiła dyrektor biura – Małgorzata Wasilenko.

– Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli jest naszym regionalnym głosem, który słychać w najważniejszych instytucjach europejskich. Dzięki niemu jesteśmy bliżej spraw które nas dotyczą, dzięki temu możemy szybciej reagować. Jestem pełen uznania dla pracowników biura, dobrze mieć takich profesjonalistów w swojej drużynie – powiedział Zbigniew Homza, wiceprzewodniczący sejmiku województwa. 

Następnie odbyło się spotkanie z pracownikami Instytucji Europejskich, m.in. z Magdaleną Dobrzyńską – ekspertką w zakresie B+R (Biuro PolSCA Polskiej Akademii Nauk w Brukseli).

Jednym z głównych części programu było spotkanie z Rafałem Siemianowskim – ambasadorem RP w Królestwie Belgii w Domu Polski Wschodniej. Ambasador przedstawił funkcjonowanie swojej placówki oraz odpowiedział na zadawane pytania związane ze współpracą między ambasadą a samorządem województwa warmińsko-mazurskiego. Jednym ze wspólnych działań będzie zaangażowanie ambasady w obchody 550-lecia urodzin Mikołaja Kopernika.

Ważnym punktem wyjazdu była ponadto wizyta w siedzibie głównej NATO, w której radni spotkali się z Damianem Przeniosło, zastępcą Stałego Przedstawiciela Polski przy NATO. Podczas debaty rozmawiano głównie na temat sytuacji w Ukrainie oraz możliwych scenariuszach zakończenia tego konfliktu. Nie zabrakło także pytań o rolę USA, Turcji i Węgier w tym konflikcie.   Radni pytali również o bezpieczeństwo województwa warmińsko-mazurskiego w kontekście sąsiedztwa z obwodem kaliningradzkim

BRAK KOMENTARZY