Pod Dobrym Miastem, grupa historyczna Guttstadt, podczas wykopalisk trafiła na pozostałości cmentarzyska z okresu brązu. W związku z tymi niecodziennymi odkryciami, w Muzeum Warmii i Mazur została zorganizowana konferencja prasowa.
-Mamy dzisiaj w Muzeum Warmii i Mazur wydarzenie szczególne, a te eksponaty, które państwo w tej gablocie mogą zobaczyć są tego potwierdzeniem. Rolą Muzeum Warmii i Mazur, jest pokazywanie historii naszego regionu. Najczęściej jest tak, że tą historię rozpoczynamy od okresu pojawienia się tutaj ludów bałtyjskich czyli 500-700 p.n.e. Bardzo słabo był za to rozpoznany okres epoki brązu. To co znaleziono w Kosyniu pod Dobrym Miastem, to przesunięcie badań nad naszą historią o 1000 lat wstecz. Te znaleziska są dowodem na to, że na naszym terenie żyła wówczas społeczność, która posługiwała się narzędziami, które możemy umiejscowić dzisiaj na terenie obecnych Węgier, Ukrainy czy Niemiec. – powiedział Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.
-Musimy zdawać sobie sprawę, że w Kosyniu mamy do czynienia z unikalnym cmentarzyskiem elit. Groby te były wyposażone w niezwykle cenne przedmioty z epoki brązu. – dodał Prof. Mirosław Hoffman, kustosz w Muzeum Warmii i Mazur.
Wśród znalezionych przedmiotów jest tzw. złota zausznica pochodząca zza łuku Karpat, z terenu dzisiejszych Węgier. W Praslitach znaleziono także siekierę. Jak się okazało siekiera pochodziła z cmentarzyska ciałopalnego. Znaleziono również sztylet, a także szpile, które do tej pory na naszym terenie nie były rejestrowane.
-Liczymy na kontynuację prac w terenie, ale to czym będziemy się zajmować w tej chwili, to konserwacja i renowacja zabytków. Trzeba wykonać podstawowe ekspertyzy, a także pomiary izotopowe badania metali, które pozwolą nam określić skąd dane zabytki pochodzą. W tym celu będziemy aplikować o pieniądze zewnętrzne, ponieważ badania tego typu są dość kosztowne. Należy powiedzieć, że wykopaliska były ogromnym sukcesem naszego muzeum, jak i gminy Dobre Miasto. – dodał dr Jarosław Sobieraj, archeolog z Muzeum Warmii i Mazur.
Burmistrz Dobrego Miasta, Stanisław Trzaskowski podkreślał, że znaleziska to ogromna zasługa grupy historycznej Guttstad, która działa bardzo aktywnie na rzecz propagowania wiedzy o dziedzictwie kulturowym Dobrego Miasta i okolic, a także przeprowadza prace badawcze o charakterze historycznym, zarówno w zakresie prac archiwalnych jak i terenowych.
Fotorelacja: