Wielkie muzyczne święto na Warmii i Mazurach

0
521

To już 6. edycja największego festiwalu muzyki filmowej w Polsce północno-wschodniej.

Największe przeboje muzyki filmowej w symfonicznym ujęciu, topowi soliści, sławy kina i muzyki filmowej w charakterze gości specjalnych. Obok części artystycznej w ramach festiwalu odbywają się różnorakie warsztaty dla amatorskich twórców kina.

Pierwszy koncert tegorocznej edycji Arena Festival film & music w Ostródzie poświęcony będzie postaci-legendzie polskiego jazzu, Jerzemu „Dudusiowi” Matuszkiewiczowi. Zmarły w zeszłym roku muzyk stworzył szlagiery do wielu kultowych już filmów i seriali: Alternatywy 4, Janosik, Czterdzieści lat minęło (serial Czterdziestolatek), Nie lubię poniedziałku, Poszukiwany poszukiwana oraz piosenki m.in. Zakochani są wśród nas, Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia, Nie bądź taki szybki Bill.

Kolejnego dnia usłyszymy muzykę z filmów o Jamesie Bondzie.

Od wielu dziesięcioleci premiera każdego z filmów o Agencie 007 budzi emocje i staje się wydarzeniem sezonu. Kolejni odtwórcy roli głównej często są potem kojarzeni wyłącznie z postacią Jamesa Bonda – ten fenomen kultury popularnej jest więc zarazem mieczem obosiecznym. Przez lata zmieniało się wszystko: mody uliczne, muzyczne, a Agent 007 pozostał w gruncie rzeczy taki sam, nawet jeśli miał różne twarze, a używane przez niego gadżety stawały się coraz nowocześniejsze. Ten sam pozostał również charakterystyczny instrumentalny temat Jamesa Bonda, skomponowany przez Normana Monty’ego, zaaranżowany przez Johna Barry’ego, autora muzyki do kilkunastu filmów o przygodach słynnego agenta.

Podczas koncertu w Ostródzie usłyszymy orkiestrowe wersje piosenek ze słynnej serii. Warto przypomnieć sobie, w jakich okolicznościach powstały i czy więcej wspólnego mają ze stylistyką panującą w danej dekadzie, czy z niezmienną „bondowską” estetyką: pełna rozmachu, chwytliwa melodia i rozlewające się szeroko, zmysłowe orkiestrowe aranże.

Podczas weekendowego wydarzenia poznamy również laureata „Nagrody Feliksa”. Została ustanowiona na ubiegłoroczną piąta rocznicę wydarzenia i wtedy wręczona po raz pierwszy prof. Jerzemu Maksymiukowi.

W swoim założeniu ma być przyznawana wybitnym postaciom świata muzyki filmowej i filmu w uznaniu całości zasług dla branży filmowej i muzycznej.

Organizatorami wydarzenia są: Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie oraz Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Arena Festival film & music wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Arena Festival film & music:

1 lipca (godz. 19.30)
Tribute to Duduś Matuszkiewicz, wykonawcy: Igor Herbut, Olga Szomańska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W programie piosenki polskiej kinematografii np. „Alternatywy 4”, „Poszukiwany poszukiwana”, „Janosik”, „Wojna domowa”.

2 lipca (godz. 19.30)
James Bond symfonicznie, wykonawcy: Sławek Uniatowski, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W programie piosenki z filmów o Jamesie Bondzie np. „Skyfall”, „Diamonds are forever”, „You only live twice”.

BRAK KOMENTARZY