Większość Polaków przeciwna przyjmowaniu uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki

0
1993

66 proc. Polaków sprzeciwia się przyjmowaniu przez nasz kraj uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, przybywających do krajów UE. 26 proc. uważa, że powinniśmy ich przyjmować, a 8 proc. nie ma opinii – wynika z sondażu CBOS.
“Pomijając krótkotrwały wzrost poziomu niechęci do przyjmowania uchodźców z tych rejonów, który nastąpił po tegorocznym zamachu w Brukseli, w ostatnich miesiącach nastawienie Polaków w tej kwestii pozostaje stabilne” – podkreśla CBOS w komunikacie. Badanie zrealizowano przed zamachem terrorystycznym w Nicei i atakami w Niemczech, które prawdopodobnie wpłyną na opinie – dodano.

Na przyjmowanie przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi nie zgadza się 53 proc., aprobuje to 40 proc., a 7 proc. nie ma zdania. Spośród aprobujących, 35 proc. uważa, że nasz kraj powinien udzielać im schronienia jedynie do czasu, kiedy będą mogli wrócić do swojego kraju, a 5 proc. zgadza się również na ich osiedlanie się w Polsce na stałe.

Według CBOS do ubiegłorocznego zamachu w Paryżu w listopadzie 2015 r. opinia publiczna była na ogół przychylna przyjmowaniu uchodźców, choć w przeważającej części za słuszne rozwiązanie uznawano azyl tymczasowy. Po tych wydarzeniach przewagę liczebną zyskali niezgadzający się na ich przyjmowanie, którzy od tego momentu stanowią ponad połowę badanych. Kolejny wzrost poziomu sprzeciwu, który nastąpił po zamachu w Brukseli w marcu br. miał charakter krótkotrwały.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/Kurier PAP

BRAK KOMENTARZY