Wiceminister zdrowia: na wzrost zakażeń będziemy reagować regionalnie

0
233
Duża ilość zakażeń na Warmii i Mazurach

Na bieżącą sytuację epidemiczną będziemy reagować regionalnie, z uwzględnieniem trzech parametrów: liczby zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Poinformował też, że planowane jest umożliwienie zlecania bezpłatnych testów na wykrycie wirusa przez prywatną opiekę zdrowotną. – W dalszym ciągu uważamy, że w obliczu wzrostu zakażeń rozwiązaniem jest reagowanie na poziomie regionów. Widać, że najgorsza sytuacja pod względem epidemicznym jest w dwóch województwach: lubelskim i podlaskim, ale także w powiatach na wschód od Warszawy. Na razie we wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń chcemy powiązać trzy parametry: liczbę zaszczepionych osób, zakażeń i hospitalizacji w danym regionie. Według tych kategorii określana byłaby strefa epidemiczna. Na razie o tym dyskutujemy – przyznał wiceminister.

Na pytanie, jakie mogłyby być konkretnie obostrzenia dla poszczególnych stref, wiceminister odpowiedział, że trzeba zacząć od egzekwowania restrykcji, które obowiązują w tej chwili, czyli noszenia maseczek, zachowania bezpiecznego dystansu i dezynfekcji. – Nastąpiło pewne rozluźnienie wynikającego z okresu wakacyjnego, spadku zakażeń. Teraz trzeba powrócić do przestrzegania tych podstawowych zasad. Rozmawiamy na razie o różnych rozwiązaniach. Decyzji w tej sprawie nie ma – zaznaczył.

Odnosząc się do bieżącej sytuacji epidemicznej, stwierdził, że obserwowany w ostatnich trzech dniach wzrost zakażeń jest wyższy niż zakładano w prognozach. – Szczególnie niepokojący jest duży wzrost zakażeń z tygodnia na tydzień. Prognoza wskazywała, że pod koniec października zakażonych będzie około 5 tys. osób. Tymczasem mamy codziennie już ponad osiemdziesięcioprocentowy wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem – powiedział.

Jego zdaniem równie niepokojący jest fakt, że coraz więcej pacjentów trafia do szpitali. – Przekroczyliśmy już w tej chwili liczbę 4 tys. Codziennie to jest 200 dodatkowych osób, które są hospitalizowane – zaznaczył.
“Nasze krótkoterminowe prognozy pokazują, że około 10 listopada będziemy mieli zajętych blisko 11 tys. łóżek. Widzimy, że tych pacjentów będzie przybywało. To są głównie osoby niezaszczepione – dodał.

Odnosząc się do kwestii testów, Kraska powiedział, że rozporządzenie dotyczące tego, że również lekarz pracujący w prywatnej ochronie zdrowia będzie mógł zlecić każdemu swojemu pacjentowi bezpłatny test na wykrycie koronawirusa powinno pojawić się już w przyszłym tygodniu. “Niezależnie czy jesteśmy diagnozowani w prywatnej, czy publicznej ochronie zdrowia będziemy mogli badanie wykonać nieodpłatnie – dodał wiceminister.

BRAK KOMENTARZY