Warsztaty kulinarne dla młodzieży z Warmii i Mazur

0
270

Tym razem warsztaty “Dziczyzna – to jest to” odbyły się w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, w ramach „Programu rozwoju żywności regionalnej, tradycyjnej, naturalnej wysokiej jakości w województwie warmińsko-mazurskim w latach 2016-2020”, zorganizował kolejne warsztaty połączone z prelekcją w zakresie obróbki żywności wysokiej jakości oraz przygotowania potraw na bazie regionalnych surowców dla uczniów szkół gastronomicznych.

Tym razem warsztaty odbyły się w Zespole Szkół Gospodarczych w Elblągu. Przetwórstwo, przygotowanie surowca do obróbki, znaczenie jakości surowca w przygotowaniu potraw, sposoby obróbki, sztuka kulinarna. W odniesieniu do dziczyzny, to tylko niektóre tematy, które zostały zaprezentowane uczniom szkoły gastronomicznej przez członków Sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.

Ligawa, myszka, zrazowa dolna, schab, karkówka – tajniki rozbioru dziczyzny już nikomu nie są obce. Pieczona szynka z dzika szpikowana wędzoną słoniną, sos z koziego sera z czarnuszką, karmuszka, rolada z boczku z sosem śliwkowym z żurawiną, schabowe z dzika marynowane w Porterze z Browar Kormoran, dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami – to tylko niektóre z potraw, które uczniowie przygotowali pod okiem fachowców.

Warsztaty prowadzili doświadczeni zawodowcy: Jarosław Flis, właściciel Zakładu Wędliniarskiego Flis-Pol z Miłomłyna (od roku 2012 członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle) oraz Tomasz Szmitkowski, Restauracja „Cudne Manowce” z Olsztyna (od roku 2015 członek sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle).

Warsztaty sfinansowane zostały ze środków samorządu województwa.

Źródło: Warmińsko- Mazurski Urząd Marszałkowski

BRAK KOMENTARZY