Warsztaty kulinarne dla miłośników regionalnej kuchni

0
4399
Uczestnicy warsztatów kulinarnych w Klewkach

Od 5 lipca na terenie gminy Purda odbywały się warsztaty kulinarne realizowane w ramach projektu „Kulinarne Dziedzictwo Pogranicza Warmii i Mazur”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Warsztaty odbywały się w sześciu lokalizacjach na terenie gminy, tj. w Klewkach, Purdzie, Klebarku Wielkim, Nowej Wsi, Prejłowie i Giławach. W każdym miejscu odbyły się dwa czterogodzinne spotkania prowadzone przez Wojciecha Charewicza i Aleksandrę Czarnewicz-Kamińską – autorów książki „Dieta i miłość”.

Każde spotkanie dotyczyło innego tematu. W trakcie pierwszych warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się jak długo należy wyrabiać mięso, dlaczego nie wolno myć mięsa przed mrożeniem i jak przygotować smaczną kiełbasę z dzika. Kucharz zaprezentował gościom półprofesjonalną maszynkę do nadziewania kiełbasy, a uczestnicy spotkania mogli sprawdzić jej działanie i swoje umiejętności podczas części praktycznej zajęć. Podczas drugiego cyklu osoby biorące udział w warsztatach poznały sekrety doskonałego ciasta pierogowego i przepisy na ciekawe nadzienia. Dowiedziały się także jak dokładnie filetować i przyrządzać ryby.

– Podobało mi się, że mieszkańcy uczestniczących we wszystkich warsztatach są bardzo otwarci, sympatyczni, wymieniają się między sobą uwagami. Dzięki temu wszystkie spotkania były bardzo żywe – mówi Wojciech Charewicz. Znany kucharz dodaje, że zainteresowanie osób uczestniczących w warsztatach przejawiało się również w zwracaniu uwagi na techniki kulinarne i używany sprzęt. – Mogłem podpowiedzieć niektóre rzeczy osobom, głównie starszym, które o gotowaniu wiedzą praktycznie wszystko, jak np. przyrządzać rybę – mówi Charewicz.

Dodaje, że pozytywna atmosfera na tyle mu się udzieliła, że na warsztatach przyrządził więcej potraw, niż pierwotnie zakładał program.

W warsztatach wzięło w sumie udział ponad 200 osób. Wśród uczestników znalazły się zarówno osoby starsze, młodzież jak i osoby niepełnosprawne. – Celem projektu była aktywizacja mieszkańców wsi oraz wzmocnienie więzi międzypokoleniowej. Cieszy mnie fakt, że udało się zrealizować te cele i zainteresować warsztatami tak wiele osób. – mówi Rafał Wilczek, autor projektu. 

BRAK KOMENTARZY