W Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku odbyły się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie, podziękowanie za tegoroczne zbiory połączone z prośbą o urodzaj w przyszłych latach.
Na Warmii, Mazurach i Powiślu rolnictwo jest jednym z kluczowych i najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów gospodarki. Zdrowa żywność z regionu jest jedną z naszych sztandarowych wizytówek nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie czy na świecie. To właśnie praca rolników stymuluje rozwój regionu w myśl zasady „od pola do stołu”.
W specjalizacji „żywność wysokiej jakości”, która jest jedną z inteligentnych specjalizacji regionu, przewidziano nie tylko produkcję i przetwórstwo spożywcze, produkcję i usługi na rzecz hodowli zwierząt, ale też produkcję maszyn dla branży rolniczej. Rozwój sektora rolniczego pobudzają ponadto specjalistyczne placówki naukowe oraz instytuty doświadczalne i badawcze.
Tegoroczne Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie rozpoczęły się od przemarszu korowodu dożynkowego pod scenę w amfiteatrze w Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku. Mszę św. koncelebrował metropolita warmiński ks. Józef Górzyński, a obrzęd dożynkowy przygotował Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”.
Marszałek Gustaw Marek Brzezin powitał wszystkich rolników, sołtysów, przedstawicieli instytucji działających na rzecz rolnictwa, przedstawicieli związków branżowych i zawodowych rolników, a także grupy wieńcowe.
– To wielka wartość móc się spotkać tradycyjnie, by wspólnie celebrować Święto Plonów – mówił marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – To piękna tradycja naszej narodowej tożsamości, kultury oraz obrzędowości, a przede wszystkim czas podziękowania Bogu za zebrane plony, a rolnikom za trud związany z codzienną, ciężką pracą na roli. To też wspaniała okazja do wspólnego spotkania rolników z całego województwa. W obecnej sytuacji geopolitycznej jeszcze dobitniej przekonujemy się, że rolnictwo i skuteczne zabezpieczenie żywnościowe jest bardzo ważnym elementem strategii nie tylko na poziomie krajowym i unijnym, ale i światowym.
Od wielu lat podczas wojewódzkich dużym zainteresowaniem cieszy się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. Ideą tej inicjatywy jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej; prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego. W tym roku do rywalizacji zgłoszono 41 wieńców z każdego zakątka województwa.
Na III miejscu w konkursie wieńcowym znalazła się Osieka z gminy Bartoszyce (przyznano nagrodę w wysokości 2 tys. zł), II miejsce – Wonna (3 tys. zł), a na I miejscu – Bystry w gminie Giżycko (4 tys. zł). Wyróżnienia (po 1 tys. zł) przypadły wieńcom zgłoszonym przez gminy: Miłomłyn, Pisz i Bisztynek.
Poznaliśmy też zwycięzców konkursu na „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich”. Tu na III miejscu znalazło się Piotraszewo z gminy Zalewo i Tropy Elbląskie z gminy Elbląg (1,5 tys. zł), na II miejscu Rozogi i Stradunanki z gm. Ełk (po 2 tys. zł), a na I – Kalnik z gminy Morąg (2,5 tys. zł).