W sobotę deszcz, w niedzielę słońce. Stawigudiada z Akcentem

0
3274

Deszczowo i pochmurno było w sobotę pierwszego dnia na 23 Stawigudiadzie w Stawigudzie. Pomimo licznych atrakcji sportowomuzycznych i konkursów z nagrodami pierwszego dnia w sobotę mieszkańców trudno było namówić do zabawy, czy  nakłonić do wyjścia z domu. Dopiero niedziela i słoneczne popołudnie sprawiły, że publiczności na gminnym stadionie w Stawigudzie przybywało  z godziny na godzinę, a na głównym koncercie zespołu Akcent murawa gminnego boiska zapełniła się w trzech czwartych kilkoma tysiącami  mieszkańców ,turystów i przyjezdnych gości w różnym wieku .

Stawigudiada to festyn organizowany od 22 lat, którego ideą jest zachęcanie do integracji wszystkich mieszkańców gminy Stawiguda mówiła Irena Derdoń wójt gminy Stawiguda w rozmowie z nami.

W tym roku okazji do spotkań było wiele, bo do Stawigudy przyjechały też gminy partnerskie ,z którymi stawigudzki samorząd  utrzymuje od wielu lat przyjazne i partnerskie kontakty, tak jak z wielkopolską Gminą Gizałki, świętokrzyską Morawicą czy beskidzkim Tymbarkiem. Oprócz wymiany doświadczeń na polu działalności samorządowej, istnieje też wakacyjna wymiana dzieci i młodzieży pomiędzy tymi gminami. Na oficjalnym otwarciu festynu pojawił się również członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, który odebrał gratulacje i podziękowania kierowane pod adresem zarządu województwa na ręce marszałka Gustawa Marka Brzezina za pomoc okazaną Stawigudzie przy rozpoczynanej inwestycji budowy nowej szkoły w Bartągu.

Podczas otwarcia festynu miała miejsce uroczystość związana  z jubileuszem 15-lecia działalności artystycznej i scenicznej zespołu muzycznego „Kosejder”, którego podstawowy skład tworzą pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury z dyrektorem Witoldem Lubowieckim na czele oraz kilku mieszkańców gminy. Irena Derdoń wójt gminy, przekazała zespołowi voucher na kwotę 5000 złotych z przeznaczeniem na nagranie profesjonalnej płyty z utworami wykonywanymi przez zespół.

Pierwszego dnia nie brakowało atrakcji. Sobotni poranek  zaczął się na sportowo od zawodów piłkarskich szóstek o Puchar Wójta Gminy Stawiguda. Walka była zacięta i do końca, jak na niedawno zakończonych Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej . Po sportowych emocjach już po południu w bloku Estrada Młodych na scenie wystąpiły dzieci ze Szkół Podstawowych w Gryźlinach, Rusi, Stawigudzie ,Publicznego Gimnazjum w Stawigudzie, Przedszkola w Bartągu i uczęszczające na zajęcia artystyczne w stawigudzkim GOK-u.

Po występach dzieci na scenie pojawili się aktorzy z  przedstawieniem „Calineczka”.Artyści przyjechali z krakowskiego teatru ART-RE. Prawdziwa sztuka zawsze jest w stanie zaczarować widownię i tak się stało również tym razem. Najmłodsi widzowie z przejęciem i napięciem na swoich buziach  obserwowali aktorów i wszystko co działo się na scenie.

Sobotni wieczór zakończył się muzycznie, występami dobrze znanych i wciąż lubianych zespołów. Pierwszy wystąpił zespół BABSZTYL z dobrze dobranym repertuarem i pomimo niepewnej pogody przerywanej podczas występu opadami deszczu udało się zespołowi namówić publiczność do wspólnej zabawy. VOX  zagrał i zaśpiewał wspaniałe przeboje z ostatniego najnowszego programu, ale i te starsze sprzed lat, które zarówno kilkadziesiąt lat temu bawiły publiczność również obecnie trafiły do muzycznej wrażliwości  publiczności, która wspólnie z muzykami śpiewała ich utwory z pamięci.

Od rana w niedzielę wszyscy liczyli na poprawę pogody i stało się: popołudniową porą, deszczowe  chmury nad Stawigudą rozpierzchły się, a spoza wysoko, z każdą nieomal minutą coraz wyżej wypiętrzonych chmur, o zdecydowanie puszysto mlecznym wyglądzie przebijało się słońce.

Na scenie tego dnia Teatr Prawie Dorosły z Bartąga wystąpił ze sztuką „Moralność Pani Dulskiej”, a po nim sceną zawładnął zespół „Kosejder” i zgrał w  najpełniejszym składzie dobrze znane i lubiane piosenki ze swojego repertuaru na swoje 15 -lecie występów na scenie. Po nim koncertowały chóry :Legenda z Bartąga ,Konsonans z Tomaszkowa i kapela Ojdana z Barczewa. Po występie chórów jubilaci  otrzymali od zaprzyjaźnionych zespołów gratulacje i upominki.

Koncert Janka Samołyka z zespołem to fajnie zagrana rockowa nuta w fenomenalnym brzmieniu biorąc pod uwagę zestaw instrumentów: gitara, bas, perkusja i skrzypce, w niektórych utworach  na przemian z klawiszami. Młodość, energia i entuzjazm to wszystko razem z dobrze nagłośnionym zespołem eksplodowało ze sceny w Stawigudzie i trzeba dodać, że  nie tylko młodszym przypadł do gustu ten rodzaj muzyki. Również dojrzalsza wiekowo publiczność była pod wrażeniem występu Janka i pod sceną zgromadził się całkiem pokaźny tłum. Gminny stadion zaczął  w szybkim tempie zapełniać się publicznością, bo po koncercie Janka Samołyka  miał wystąpić zespół…  AKCENT z liderem Zenonem Martyniukiem. Tego lata na Warmii chyba mało komu trzeba przedstawiać  muzyczne dokonania zespołu i to w jakim nurcie muzycznym się sytuuje. Dość wspomnieć, że kilkutysięczna publiczność, która nie wiadomo kiedy, zjawiła się na murawie gminnego stadionu, do dobrej zabawy potrzebowała jednego: łatwo wpadającej w ucho linii melodycznej. Okazało się, że po kilku muzycznych taktach  dolne i górne  kończyny same znalazły rytm do tańca i klaskania, a miejsca przy barierkach oddzielających scenę od artystów szybko zaczęło brakować. Zenek Martyniuk umiejętnie zachęcał do wspólnej zabawy  w rytmie kolejnych i coraz bardziej znanych utworów, a publiczność dawała się uwieść i porwać do wspólnej zabawy. Czegóż więcej potrzeba w czas letniej kanikuły?Po koncercie zdjęciom z muzykami nie było końca, tak jak i podpisywaniu autografów.  My również mamy dla naszych czytelników niespodziankę związaną z zespołem AKCENT, której należy poszukiwać w najnowszym drukowanym wydaniu Gazety Warmińskiej 28.lipca.Gazeta Warmińska była patronem medialnym tegorocznej Stawigudiady.

Fotorelacja

BRAK KOMENTARZY