W powiecie ruszają nowe inwestycje

0
1779

Z nastaniem wiosny zapaliło się zielone światło dla inwestycji powiatowych. Część z nich rozpocznie się już w kwietniu, na kolejne Powiat stara się pozyskać środki.

Jako pierwsza rusza przebudowa 6 dróg w ramach Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. Chodzi o odcinki Zabrodzie – Botowo, Radosty – Derc, Jemiołowo, Piotraszewo, Świątki – Żardeniki i Najdymowo. Wartość inwestycji to 11 mln zł. Prace zakończą się jesienią tego roku.

Po zawirowaniach związanych z budową hali sportowej z łącznikiem przy Zespole Szkół w Biskupcu, nad inwestycją zaświeciło słońce. Radni zdecydowali o zwiększeniu puli środków na realizację zadania, po tym jak się okazało, że oferenci biorący udział w przetargach wycenili wartość prac na więcej niż Powiat założył. – Zwiększamy środki do wysokości około 7,7 mln zł. Różnica w kwocie będzie pokryta po połowie przez Powiat Olsztyński i gminę Biskupiec. Obiekt ma być gotowy do użytku w sierpniu 2018 r. – przedstawiła stanowisko starosta Małgorzata Chyziak.

Powiat stara się pozyskać środki na kolejne przedsięwzięcia. Największym z nich jest przebudowa Bloku Operacyjnego w Powiatowym Szpitalu w Biskupcu. Wartość inwestycji została oszacowana na 10 mln zł., już został złożony wniosek o dofinansowanie połowy tej kwoty z Unii Europejskiej. Wyniki konkursu będą znane w sierpniu. Na decyzję w sprawie środków na projekt cyfryzacji czeka z kolei druga powiatowa placówka zdrowotna – ZZOZ w Dobrym Mieście. Powiat myśli też o osobach niepełnosprawnych, planując montaż platformy schodowej na szynie krzywoliniowej w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kruzach. Inwestycja będzie kosztowała 80 tys. zł.

Jeszcze w kwietniu samorząd złoży wnioski na kolejne inwestycje. Chodzi o drugi etap projektu „e-mapa”, który zakłada poszerzenie funkcjonalności o e-płatność i udostępnianie drogą elektroniczną państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wszystkim zainteresowanym. Powiat stara się pozyskać na ten cel środki z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Wartość inwestycji została oszacowana na 2,5 mln zł. Kolejnym projektem do realizacji jest „e-administracja”, czyli wdrożenie systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją i udostępnienie e-usług mieszańcom powiatu.

Największe inwestycje Powiat realizuje we współpracy z gminami. Zostały już złożone trzy wnioski na przebudowę dróg w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Chodzi o dwa projekty w gminie Purda i jeden w Jonkowie. Wartość tych trzech inwestycji została oszacowana na ponad 30,5 mln zł. Kolejny nabór w ramach MOF będzie ogłoszony w grudniu 2017 r. – Chcemy wystąpić z wnioskami na inwestycje drogowe w gminie Barczewo i Dywity na kwotę 27 mln zł., a także w gminie Gietrzwałd na prawie 7 mln zł. To oczywiście tylko te największe z planowanych inwestycji. Powiat myśli o każdej z dwunastu gmin i wszędzie będzie realizował mniejsze lub większe remonty i przebudowy dróg – podsumowuje starosta.

BRAK KOMENTARZY