W Powiecie Olsztyńskim rozpoczął się Program “Laboratorium”, przeznaczony dla uczniów gimnazjum

0
2460

Na Warmii i Mazurach jest praca dla młodych ludzi – takie założenia ma program „Laboratorium”, którego zadaniem jest wspomaganie uczniów w wieku gimnazjalnym w wyborze drogi zawodowej. Inauguracja pilotażowej edycji przedsięwzięcia odbyła się dziś (12.09) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Program „Laboratorium” ma na celu umożliwić uczniom poznanie środowiska pracy oraz połączyć biznes z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną, Kuratorium Oświaty, jak i szkoły. Jak powiedziała Barbara Antczak Dyrektor  Wydziału   Kształcenia,   Wychowania  i   Opieki   Kuratorium Oświaty w Olsztynie, każdy z uczestników programu, ma postawione zadania. – Celem Kuratorium Oświaty jest zorganizowanie wycieczek zawodoznawczych, tak aby uczniowie mogli w profesjonalny sposób poznawać poszczególne zawody, ale także charakter firm, ich kulturę organizacji. Obecnie szkoły już dbają o wybór zawodu i korzystają z usług doradców zawodowych, którzy prowadzą spotkania i lekcje. Jednak jak powiedział Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty Krzysztof Nowacki, że na tym nie powinna ta edukacja się kończyć. ­– Decyzja poparta byciem w zakładzie pracy, rozmową z przedstawicielem zakładu, związana z dotknięciem owego zawodu wykonywanego, jest to decyzja bardziej przemyślana, jest to decyzja wspólna młodego człowieka i rodziców.

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna ma w swojej działalności również przedsięwzięcia związane z edukacją młodych ludzi – mówił podczas inauguracji programu „Laboratorium” Grzegorz Smoliński, Prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Zgłosił się do nas Prezes Krzysztof Kamiński z pomysłem zaangażowania firm, które działają w strefie i ustaliliśmy z Warmińsko-Mazurskim Kuratorem Oświaty, że jest to bardzo dobra droga, żeby młodzieży naszego powiatu zaproponować wizyty w zakładach produkcyjnych na najwyższym europejskim poziomie.

Chęć udziału w projekcie wyraziło już wiele przedsiębiorstw oraz gmin z Powiatu Olsztyńskiego. Program „Laboratorium” ma trwać od października 2016 roku do maja 2017, i jeśli się przyjmie, może zostać rozszerzony na inne powiaty Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Posłuchaj relacji dźwiękowej:

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY