W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim rozmawiano o Mazurach

0
239

W Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim w klubie „Naszej Małej Ojczyzny” gościem był Waldemar Mierzwa – historyk, wydawca i autor książek o tematyce regionalnej, właściciel Oficyny Wydawniczej „Retman”. 

Opowiadał o Mazurach. Waldemar Mierzwa nakreślając obecny problem zacytował Erwina Kruka – współczesne Mazury to „niema kraina pełna hałaśliwych ludzi”. Czy są jeszcze prawdziwi Mazurzy? Nie ma dawnego „mazurskiego ludu”, ale ich potomkowie żyją, zarówno w naszym regionie, jak i w Niemczech. Jednak milczą, nie manifestują się ze swoim pochodzeniem, już tylko nieliczni mówią gwarą. Cytowany „hałas” tworzy sztandarowe hasło „Mazury – cud natury”, turyści i nowi osadnicy nazywający siebie „Mazurami”. Współcześni mieszańcy nie spełniają najważniejszych warunków, które określało dawnego Mazura – przynależności do Kościoła ewangelickiego i znajomości gwary. Tak naprawdę niewiele wiemy o trudnej historii tych ziem i dawnych mieszkańcach. Swoją najnowszą książką „Zrozumieć Mazury” autor w pewien sposób tą lukę wypełnia.

– Publiczność siedziała zasłuchana, bo Waldemar Mierzwa to znakomity mówca – opowiada tak barwnie, że niemal przenieśliśmy się w czasie. Pozostał niedosyt, tym bardziej chcemy przeczytać książkę, dowiedzieć się więcej i zrozumieć „Mazury” – mówią organizatorzy.

Organizatorzy polecają wszystkim miłośnikom regionu i historii polecamy książki Waldemara Mierzwy – nie tylko „Zrozumieć Mazury”, także inne pozycje wydane przez Oficynę Wydawniczą „Retman”. Zapraszamy do lektury, zapraszamy do Biblioteki.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY