W Olsztynie uczczono 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

0
324

W Olsztynie na Placu Solidarności miały miejsce uroczystości związane ze 101. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Główna część obchodów zorganizowana została na Placu Solidarności. Zgromadzili  się tam przedstawiciele władz państwowych, kombatantów, przedstawiciele miasta, województwa czy służb mundurowych, a także bardzo duża liczba mieszkańców Olsztyna. Na początku uroczystości, wszyscy wspólnie odśpiewali hymn państwowy.

W międzyczasie można było również zobaczyć pokaz sprzętu wojskowego, policyjnego, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie i Żandarmerii Wojskowej z Elbląga.

Nie zabrakło także okolicznościowych przemówień, w których podkreślano, jak ważne jest to święto dla narodu polskiego.

Dzisiaj mamy Polskę niepodległą. To wielki dar, który powinniśmy szanować i nigdy nie umniejszać, jego znaczenia. Znając jego wartość, nigdy dobrowolnie nie pozbędziemy się swojej suwerenności. Niepodległa ojczyzna jest wartością moralną i podstawową treścią dobra wspólnego. Niech ten świąteczny czas da nam poczucie jedności z niezwykłymi wydarzeniami polskiej historii i wybitnymi Polakami– powiedział Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Dziś nad naszymi głowami powiewają biało-czerwone flagi i pełną piersią śpiewamy Mazurka Dąbrowskiego, mając warunki, o których kiedyś marzono. Niech każdy z nas dba codziennie o niepodległą Polskę, w takim wymiarze, jaka została mu zadana – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Naród nasz zjednoczył się mimo różnych opcji politycznych, a myślą przewodnią była wolność. Dzisiaj też w sprawach najważniejszych dla naszego kraju, powinniśmy umieć się porozumieć. Dzień niepodległości sprzyja takiej pogłębionej refleksji. Życzę Państwu i sobie by tradycja tego dnia, była fundamentem zgody między nami i aby przypominała, że największe cele osiągaliśmy wówczas gdy jednoczyła nas wspólna idea – mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Po przemówieniach przyszedł czas na apel i salwę honorową, a następnie złożono kwiaty pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY