W Olsztynie solidarni z Białorusią w dzień niepodległości

0
144

Stolica Warmii i Mazur symbolicznie przyłącza się do akcji wsparcia białoruskich obywateli, upominających się o demokratyczne swobody. Jutro (25 marca) dwa historyczne obiekty Olsztyna – ratuszowa wieża i obserwatorium astronomiczne – zostaną symbolicznie podświetlone.

#LightForBelarus to akcja zainicjowana m.in. przez Narodowe Centrum Kultury oraz Instytut Adama Mickiewicza. Jej marcowa odsłona będzie już drugim takim przedsięwzięciem. Poprzednio została zrealizowana we wrześniu minionego roku. – Zachęcamy wszystkie instytucje, organizacje i ludzi dobrej woli do przyłączenia się do akcji – mówi Joanna Bancerowska z Narodowego Centrum Kultury. – To okazja, aby okazać solidarność i wsparcie dla demokratycznych i wolnościowych dążeń społeczeństwa Białorusi.

25  marca jest wyjątkową datą. To rocznica proklamowania niepodległej Białoruskiej Republiki Ludowej, wówczas jest obchodzony Dzień Wolności Białorusi – święto przypominane przez białoruskie społeczeństwo, w szczególności przez środowiska niezależnej opozycji demokratycznej. Podczas wydarzenia wykorzystywana jest historyczna flaga Białorusi, czyli trzy równej wielkości pasy: dwa białe i czerwony pomiędzy nimi. Jest używana przez opozycję w czasie obecnych protestów jako symbol białoruskiej państwowości. Jak zachęca Narodowe Centrum Kultury, do akcji można dołączyć nie tylko oświetlając obiekty w biało-czerwono-białe barwy. Można np. wywiesić historyczne, białoruskie flagi albo wydrukować i wywiesić plakaty. Informacje o akcji oraz materiały promocyjne są dostępne na stronie internetowej NCK.

Podczas pierwszej odsłony akcji – 12 i 13 września 2020 roku – na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi.

BRAK KOMENTARZY