W Olsztynie rusza kastracja i chipowanie kotów

0
448
Veterinarian examining teeth of a cat while doing checkup at clinic

“Kastracja kotów wolno żyjących oraz kastracja i chipowanie zwierząt właścicielskich” to jeden ze zwycięskich projektów IX edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie zostały zawarte umowy z lecznicami, które zrealizują zadanie.

Spadek bezdomności zwierząt, eliminacja chorób narządów rodnych czy łatwiejsza identyfikacja w przypadku zagubienia się pupila – to tylko część pozytywnych aspektów akcji. Zainteresowani właściciele lub opiekunowie psów i kotów już mogą wnioskować o realizację zabiegu.

– Projekt zakłada kastrację kotów wolno żyjących oraz kastrację i chipowanie zwierząt właścicielskich z terenu Olsztyna w kilku wybranych lecznicach weterynaryjnych – mówi jedna z pomysłodawczyń projektu, Mirella Wiśniewska. – Obejmuje kastrację kotek i kocurów, suk i psów, opiekę weterynaryjną w lecznicy po zabiegu i przechowanie do momentu, kiedy możliwe będzie wypuszczenie zwierząt w miejsce bytowania lub odbiór przez właścicieli.

W stolicy Warmii i Mazur w przedsięwzięcie będą zaangażowane trzy lecznice. Jedna będzie zajmować się zwierzętami właścicielskimi, dwie kolejne – wolno żyjącymi kotami.

Koty wolno żyjące są elementem ekosystemu, a ich obecność zapobiega rozprzestrzenianiu się gryzoni. Dlatego nie powinno się ich wyłapywać, lecz stwarzać warunki bytowania w miejscach ich dotychczasowego schronienia. Aby ograniczyć ich populację poddaje się je zabiegom kastracji, a następnie wypuszcza w miejscu złapania, w ich naturalnym środowisku.

Wykonanie zabiegów kastracji zwierząt właścicielskich (kotki/suki/koty/psy) jest możliwe tylko u zwierząt oznakowanych. W przypadku braku czipa zwierzę zostanie przed zabiegiem bezpłatnie oznakowane.

Mieszkańcy Olsztyna, którzy są właścicielami zwierzęcia lub opiekunami kotów wolno żyjących, aby wypełnić wniosek, dostać skierowanie i umówić terminu przeprowadzenia zabiegu proszeni są o bezpośredni kontakt z lecznicami (wykaz poniżej).

– Jako samorząd w pełni pokrywamy koszt zabiegów oraz oznakowania zwierząt w tym projekcie – wyjaśnia dyrektor Wydziału  Środowiska Urzędu Miasta Olsztyna Ewa Łukasik-Błażejewicz.

Wartość projektu to 100 tys. złotych. Akcja potrwa do wyczerpania kwoty przeznaczonej na zadanie, jednak nie dłużej niż do końca listopada.

BRAK KOMENTARZY