W Lidzbarku Warmińskim stanie prototypowa ciepłownia przyszłości

0
736

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) poinformowało, że w Lidzbarku Warmińskim do 2023 roku powstanie prototypowa ciepłownia przyszłości. Instalacja niemal w całości ma być oparta o odnawialne źródła energii.

Budowa prototypowej ciepłowni przyszłości ma służyć udowodnieniu hipotezy badawczej, że da się zbudować opłacalny rynkowo system ciepłowniczy, który niemal w całości (co najmniej w 80 proc.) dostarczać będzie ciepło ze źródeł odnawialnych. Przedsięwzięcie ma być gotowe przed końcem 2023 roku.

– Istniejące systemy ciepłownicze mogą być tak modernizowane, aby pozwolić ich właścicielom uodpornić się na zmiany przepisów prawnych oraz perturbacje, jakie rynki przechodzą z powodu innych okoliczności, w szczególności skutkujących wzrostem cen paliw, dostaw i usług. To bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego państwa – powiedział p.o. dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dr Remigiusz Kopoczek. Zaznaczył, że w ciepłowni przyszłości będą się splatały “pomysły polskich przedsiębiorców i naukowców.

Koncepcja ciepłowni zakłada wykorzystanie pomp ciepła oraz trójstopniowe magazynowanie ciepła; mają powstać m.in. dwa magazyny sezonowe ładowane latem energią w 100 proc. OZE. Projekt zakłada pełne odejście od spalania paliw kopalnych i biomasy, “a nie proste przestawienie ciepłowni z węgla na gaz ziemny”.

Przedsięwzięcie “Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

BRAK KOMENTARZY