W Lidzbarku Warmińskim promowano Szlak Świętej Warmii

0
1061

Na Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmiński miała miejsce konferencja prasowa, podczas której przedstawiono dotychczasowe dokonania związane z projektem dotyczącym Szlaku Świętej Warmii.

Podstawą projektu jest przygotowana przez pracowników promocji olsztyńskiego starostwa książka-przewodnik po Świętej Warmii (także w formacie audiobooka), zawierająca historię i opisy poszczególnych „stacji”. Starostwo we współpracy z partnerami przygotowało również różne gadżety związane ze szklakiem, m.in. z regionalną Piekarnią Tyrolską „warmiński chleb pielgrzyma” – pieczywo w formie nawiązującej do logo projektu.

Szlak Świętej Warmii to gotowa propozycja tematycznej wycieczki-pielgrzymki. Tworzy go szesnaście „stacji”: znane nie tylko w regionie miejsca pielgrzymkowe, sanktuaria, szlaki pątnicze, ale także historyczne obiekty sakralne związane z ciekawą historią biskupstwa warmińskiego oraz różnymi wydarzeniami o charakterze religijnym, historycznym i legendarnym. Pierwsza z nich to Bałdy, Wrota Warmii, przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Następnie są: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu.

Cieszę się, że Panowie starostowie również zaangażowali się w ten ważny dla Warmii projekt. Chcemy również zainteresować tym projektem Prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza. Można powiedzieć, że to dopiero początek, ponieważ projekt jest realizowany od trzech miesięcy, ale już wzbudza wielkie zainteresowanie. Projekt ten, jest także szansą na zwiększenie dochodów dla branży hotelarskiej, ponieważ turyści zamiast przyjechać na Warmię na jeden dzień, to przyjadą np. na trzy dni, żeby wszystko zobaczyć i wtedy oczywiście zostawią więcej pieniędzy. Warmia składa się z naprawdę pięknych terenów, które warto jest bliżej poznać – mówił Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Władze powiatu chciałby również wesprzeć pieszą pielgrzymkę, która pójdzie śladem Świętej Warmii, a także rajd turystyczny. Trasa rajdu zostałaby podzielona na trzy części, ale na razie problemem jest kwestia związana z koronawirusem. W ramach projektu może powstać również okolicznościowy znaczek pocztowy. Powstanie również specjalne, bezalkoholowe piwo (Warmińskie Piwo Łosierowe).

Władze powiatu olsztyńskiego przykładają wielką wagę do projektu Szlaku Świętej Warmii. Starosta olsztyński podkreślał, że te tereny warmińskie, są trochę zapomniane i do tej pory to, o Mazurach mówiło się znacznie więcej. Teraz ma się to zmienić, ponieważ na Warmii, też jest wiele interesujących miejsc, o których wiele osób nawet nie wie.

Już teraz widać większe zainteresowanie turystów warmińskimi terenami- Dochodzą do mnie głosy, że mieszkańcy powiatu braniewskiego zauważają wzrost liczby turystów. Ludzie chcą nas odwiedzać, a przedtem była całkowita cisza. Może to już jest efekt tej promocji prowadzonej przez powiat olsztyński – powiedział Karol Motyka, starosta braniewski.

Warto również zaznaczyć, że powiat olsztyński ze swojego budżetu wydał, do tej pory,  na ten projekt stosunkowo mało środków (ok. 70 tysięcy złotych). Sam projekt jest natomiast wielką szansą na to, że warmińskimi terenami zainteresują się ludzie z całej Polski.

Fotorelacja:

 

 

BRAK KOMENTARZY