W II kwartale – kolejne nabory na mieszkania z rządowego programu

0
267
bloki

Kraków, Radom, Dębica, Łowicz i Mińsk Mazowiecki to miasta, w których w drugim kwartale wystartują rekrutacje do mieszkań realizowanych przez PFR Nieruchomości w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego.

W komunikacie PFR podano, że nabory w pięciu miastach uruchomione zostaną w ciągu najbliższych trzech miesięcy i będą dotyczyły w sumie 1040 mieszkań. Ich budowa zakończy się jeszcze w bieżącym roku lub na początku 2022.

Wszystkie rekrutacje będą przeprowadzane w ścisłej współpracy z samorządami, a ich pierwsza część będzie się opierała na kryteriach społecznych, które ustaliły rady miejskie we wszystkich wymienionych lokalizacjach. Składający wniosek będą otrzymywali punkty. Ich liczba będzie zależała od wielu czynników: sytuacji rodzinnej, miejsca zamieszkania i odprowadzania podatków, wieku, wykształcenia. Szczegółowe kryteria wraz z punktacją znajdują się w uchwałach opublikowanych w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych samorządów.

“Oddajemy pierwszy etap naboru w ręce samorządów, bo to one najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności. Przyjmowane uchwały najczęściej premiują rodziny z dziećmi, młodych na starcie życiowym, osoby niepełnosprawne czy seniorów. To nas cieszy ponieważ są to kryteria spójne z misją naszej spółki polegającą na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych osób, które z różnych względów są wykluczone z komercyjnego rynku” – powiedziała członek zarządu PFR Nieruchomości Krystyna Wąchała–Malik. Podkreśliła, że miasta mają pełną autonomię w ustalaniu preferencji, np. krakowski samorząd podjął decyzję o dodatkowych punktach dla absolwentów wyższych uczelni, z kolei łowicki będzie premiował osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. “Nie ma dwóch takich samych naborów, każdy z nich ma bardzo lokalny charakter”  – zaznaczyła.

Napisano, że poza społeczną częścią naboru, za którą odpowiadają samorządy, wnioskujący będą weryfikowani pod kątem posiadania tzw. zdolności czynszowej, czyli czy będą w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ