W Dywitach ruszyła Gminna Komunikacja Publiczna

0
2357
Od lewej: wójt gminy Dywity Daniel Zadworny i wojewoda Artur Chojecki

Dnia 1 października 2019 roku w Dywitach ruszyła Gminna Komunikacja Publiczna, której organizatorem jest Gmina Dywity. Dzisiaj jej oficjalnego otwarcia dokonali wojewoda Artur Chojecki i wójt gminy Dywity Daniel Zadworny.

Na trasę na liniach D1, D2 i D3 wyruszyło 5 autobusów, w tym trzy nowe mini busy Karsan Jest zakupione przez gminę z projektu “Ekomobilny MOF”. – Jesteśmy pierwszą gminą wiejską na Warmii i Mazurach, która uruchomiła jako organizator gminną komunikację publiczną – mówi wójt Daniel Zadworny.

Zdecydowane zwiększenie liczby kursów na liniach gminnych „D”, wydłużenie godzin funkcjonowania komunikacji nawet do godz. 20.00 wieczorem, wypuszczenie na trasy  trzech nowych mini busów “Karsan Jest” – tak w skrócie od 1 października wygląda publiczna komunikacja gminna, którą uruchomiła Gmina Dywity. Wójt Daniel Zadworny podpisał w poniedziałek 23 września umowę z operatorem wyłonionym w negocjacjach. Umowa będzie obowiązywać przez najbliższe 2 lata, a koszt funkcjonowania komunikacji gminnej w tym okresie to ponad 2,6 mln zł.

Gmina Dywity od lat stawia na rozwój komunikacji i transportu publicznego. Mieszkańcy największych miejscowości, które leżą najbliżej Olsztyna mogą korzystać z trzech linii podmiejskich 108, 110 i 112, a w 2015 gmina uruchomiła także trzy linie gminne, dowozowe  „D” do mniejszych miejscowości.

W mojej wizji rozwoju komunikacja publiczna to sprawa priorytetowa – mówi wójt Daniel Zadworny.Wychodzę z założenia, że gmina rozwija się tam, gdzie rozwijana jest komunikacja. Uruchamiając komunikację gminną w zwiększonym zakresie odpowiadamy na oczekiwania mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy z powodu likwidacji linii przez prywatnych przewoźników maja utrudniony dojazd do szkoły, czy pracy.

Umowa z operatorem Inter Trans z Dobrego Miasta, została podpisana na najbliższe 2 lata i zaczęła obowiązywać od 1 października. Zakłada ona zdecydowane zwiększenie liczby kursów na istniejących liniach gminnych „D”.

Do tej pory w ciągu roku wszystkie autobusy na liniach „D” realizowały około 120 tysięcy wozokilometrów rocznie, a od 1 października liczba wozokilometrów zwiększy się do 190 tys. kilometrów rocznie, czyli o około 60 proc. więcej – mówi Krzysztof Zienkiewicz, specjalista ds. transportu w UG Dywity. – Dla przykładu mieszkańcy z Bukwałdu, Barkwedy, czy Brąswałdu będą mieli aż 10 kursów dziennie. Nastąpi wydłużenie godzin funkcjonowania komunikacji. Pierwszy kurs będzie po 5 rano, a ostatni na linii D1 o godz. 20.00. Dodatkowo prawie 70 proc. kursów na liniach gminnych będzie skomunikowanych z komunikacją podmiejską do Olsztyna.

Autobusy na liniach gminnych kursują od poniedziałku do piątku. Na tyle na razie pozwalają gminie  finanse, ale nie jest wykluczone, że w przyszłości mogą pojawić się również w soboty. Linie gminne będzie od 1 października obsługują 5 autobusów, w tym 3 zakupione przez gminę mini busy Karsan Jest i 2 dodatkowe autobusy operatora.

Układając rozkład szeroko konsultowaliśmy go z mieszkańcami i sołtysami, do których trafiły ankiety – podkreśla wójt Daniel Zadworny. – Nad tymi propozycjami pracowali potem radni na komisjach. Chciałbym zaznaczyć, że uruchamiamy publiczną komunikację gminną jako pierwsza gmina wiejska w regionie. Liczę, że będzie spełniała oczekiwania mieszkańców i będą oni z niej chętnie korzystać. Cieszę się również, że udało nam się pozyskać dofinansowanie na komunikację gminną od wojewody z tzw. funduszu autobusowego.

Gmina poprzez wojewodę uzyskała dofinansowanie do tej gminnej komunikacji z tzw. funduszu autobusowego. Jest to kwota 1 zł do wozokilometra, co daję nam kwotę w tym roku około 60 tys. zł dopłaty z budżetu rządowego.

– Mamy tutaj przykład tego, jak w praktyce działa Fundusz Rozwoju Połączeń Autobusowych. Jest to program, który przywraca mieszkańcom naszego regionu konstytucyjną możliwość włączenia się w życie społeczne. Często to było ograniczone tym, że ludzie nie mogli komunikacją publiczną wydostać się z miejsc, w których mieszkają. Łącznie z tymi trzema liniami w gminie Dywity, już trzynaście takich linii, na terenie województwa działa, a kilka zostanie już niedługo również uruchomionych. Zachęcam samorządy, żeby z tego programu korzystały – mówił Artur Chojecki, Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

Bilety na liniach gminnych w październiku kosztują tyle samo co w komunikacji podmiejskiej, czyli 3 zł bilet jednorazowy normalny, 1,50 zł bilet jednorazowy ulgowy, 40 zł bilet ulgowy miesięczny i 80 zł bilet normalny miesięczny. Od listopada taryfy będą dostosowane do obowiązujących ulg ustawowych, a ich wysokość przedstawia tabela poniżej.

 

wysokość ulgi*
Normalny95%93 %78%51%49%37%
Ceny biletów jednorazowych
3,000,150,210,661,471,531,89
Ceny biletów miesięcznych
78,42 zł3,925,4917,2538,424049,40

 

Dokładny rozkład jazdy linii gminnych znajduje się pod linkiem: http://gminadywity.pl/strona/140

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY