W centrum Olsztyna spłonęła zabytkowa kamienica

0
561
Mat. W-MUOZ

Do pożaru doszło na Starym Mieście. Zapaliła się nieszczejąca od lat kamienica będąca pod nadzorem konserwatora zabytków.
Klasycystyczna kamienica przy ul. Okopowej w Olsztynie została wybudowana na początku XIX wieku, ale jej fundamenty i piwnice powstały już w XVIII wieku. W 1987 r. budynek został wpisany na listę zabytków i od tej pory wszystkie prace w nim należy konsultować z konserwatorem.

Mieszkańcy kojarzą jednak kamienicę przede wszystkim ze względu na jej fatalny wygląd. Zniszczona jest nie tylko elewacja, z której odpada tynk, lecz także konstrukcja dachu. Obecnie kamienica to pustotan. W nocy z czwartku na piątek wybuchł w niej pożar. Strażacy walczyli z ogniem do godz. 7. Praca strażaków była o tyle trudna, że budynek od lat groził zawaleniem, o czym informuje przyczepiona od lat na froncie budynku tablica informacyjna. Ponieważ budynek ogrodzony był metalowym, szczelnym płotem. Przyczyny wybuchu ognia nie są znane. Policja zapowiada, że tej sprawie prowadzone będzie postępowanie, w którym będą wyjaśniane wszelkie okoliczności nocnego pożaru. Do pożaru odniosły się wojewódzkie służby ochrony zabytków. – Budynek nie tylko znajduje się na historycznym układzie urbanistycznym starego miasta Olsztyna, ale jest również indywidualnie wpisany do rejestru zabytków na podstawie decyzji z 28.12.1987 r. – przypominają. – Pracownicy naszego urzędu mając świadomość pogarszającego się stanu obiektu w ostatnich latach podjęli następujące działania, wyczerpując wachlarz dostępnych możliwości.

BRAK KOMENTARZY