Na potrzeby tegorocznego CWUR ocenianych zostało około 20 tys. uczelni z całego świata, a 2 tys. najlepszych z nich znalazło się na liście rankingowej. Polskę w tym zestawieniu reprezentuje tylko 40 uczelni, wśród nich – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, któremu przypadło 24. miejsce (9. wśród klasycznych polskich uniwersytetów). To, w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem, awans o cztery pozycje.
UWM poprawił też swoją pozycję w globalnym zestawieniu, zajmując 1459. lokatę (72 miejsca wyżej niż przed rokiem). Oznacza to, że znajduje się on w gronie 6,8 proc. najlepszych uczelni świata.
Aby dokonać klasyfikacji uczelni, CWUR bierze pod uwagę cztery grupy wskaźników:
Edukacja (sukcesy akademickie absolwentów)
Zatrudnienie (sukcesy zawodowe absolwentów)
Kadra (liczba członków społeczności uczelni, którzy otrzymali najwyższe wyróżnienia akademickie)
Badania
Wyniki badań (całkowita liczba artykułów naukowych)
Publikacje wysokiej jakości (liczba artykułów pojawiających się w najwyżej punktowanych czasopismach)
Wpływ (liczba artykułów pojawiających się w czasopismach o dużym wpływie)
Cytowania (liczba często cytowanych artykułów naukowych)
– Na umiędzynarodowienie we wszystkich obszarach naszego funkcjonowania stawiamy od dawna. Efekty tego już są, bo poprawiła się zarówno rozpoznawalność naszego Uniwersytetu na arenie międzynarodowej, jak i nasza pozycja w rankingach. Na tym nie poprzestajemy, bo obie te kwestie muszą czemuś służyć. To dlatego w strategii określiliśmy zadania, które zmierzają do rozwinięcia współpracy z zagranicznymi uniwersytetami. Chcielibyśmy, aby nasi naukowcy byli członkami zespołów badawczych występujących o środki finansowe z programów unijnych – mów prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM.
The Center for World University Rankings to ciesząca się uznaniem organizacja konsultingowa zapewniająca doradztwo w zakresie polityki, analizy strategicznej i usług konsultingowych dla rządów i uniwersytetów w celu poprawy wyników nauczania i badań.