UWM w rankingu „Perspektyw” 2021

0
541

Dziesiąte miejsce wśród uniwersytetów i 31. miejsce wśród wszystkich uczelni w Polsce, 11 kierunków w pierwszej dziesiątce i 7. miejsce pod względem warunków kształcenia. To pozycja UWM w najnowszym rankingu polskich szkół wyższych fundacji „Perspektywy”.

Fundacja „Perspektywy” opublikowała swój najnowszy ranking polskich szkół wyższych. W czołówce bez zmian. Wśród uniwersytetów na 1. miejscu UJ, na 2. – UW i na 3. – Uniwersytet im. A Mickiewicza w Poznaniu.

UWM w tym rankingu zajął 10. miejsce. W ub. roku był 7., a przed 2 laty – 9. Wśród wszystkich polskich uczelni publicznych UWM w tegorocznym rankingu zajął miejsce 31. ex aequo ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym, Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu (na 96 klasyfikowanych). W tej klasyfikacji przed rokiem UWM był 26., a 2 lata temu – też 31.

Eksperci fundacji „Perspektywy” oceniając uczelnie pod uwagę biorą 7 głównych kryteriów, na które składają się oceny bardziej szczegółowe. Główne kryteria to: prestiż, absolwent na rynku pracy, innowacyjność, potencjał naukowy, efektywność naukowa, warunki kształcenia i umiędzynarodowienie.

UWM pod względem prestiżu zajmuje 21. miejsce wśród wszystkich polskich uczelni, pod wzgl. innowacyjności oraz potencjału naukowego – 25., pod wzgl. warunków kształcenia – 7. miejsce w Polsce. Obok rankingu uczelni fundacja „Perspektywy” prowadzi także ranking kierunków studiów. Jak tutaj wygląda pozycja UWM?

W pierwszej dziesiątce. znalazło się 11 kierunków prowadzonych na UWM. Najwyżej oceniane to: zootechnika – 2. m. w Polsce i weterynaria – 3. m. w Polsce. Na 4. m. znalazły się: architektura krajobrazu oraz kierunki rolnicze i leśne. Na 5. m. – geodezja i kartografia, inżynieria środowiska oraz kierunki o żywieniu i żywności. 10 pozycję zajęły aż 4 kierunki – filozofia, psychologia, lekarski oraz teologia.

Do pierwszej dziesiątki niewiele zabrakło administracji i politologii – 11. m. w Polsce. W rankingu 2021 „Perspektywy” oceniły 71 kierunków studiów (1 więcej niż przed rokiem – przybył kierunek o bezpieczeństwie) w 9. obszarach obejmujących nauki: humanistyczne, społeczne, ekonomiczne, ścisłe, przyrodnicze, techniczne, medyczne i o zdrowiu, a także rolnicze, leśne i weterynaryjne. RKS 2021 nie obejmuje kierunków artystycznych.

BRAK KOMENTARZY