UWM szkoli do szczepień przeciwcovidowych

0
462
Szkolenie dotyczące realizacji narodowego programu szczepień. Nauka wykonywania iniekcji p/sars-cov2.

Sto pięćdziesiąt siedem osób – farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów medycznych szkoli się od 8 kwietnia w Centrum Symulacji Medycznych UWM.

Są to pracownicy placówek medycznych z całego województwa warmińsko-mazurskiego i z kilku miejscowości w województwach ościennych. To chętni, którzy zgłosili do swych izb zawodowych chęć włączenia się w walkę z pandemią. Do CSM UWM po wstępnej weryfikacji skierowało ich Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. To uczelnia medyczna w Warszawie prowadząca studia specjalizacyjne dla lekarzy, dentystów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów, fizjoterapeutów zapewniająca możliwość kształcenia ustawicznego oraz prowadząca studia doktoranckie. Szkolenie do szczepień przeciwcovidowych prowadzą pracownicy Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

– Szkolenie składa się z 3 części. Część pierwsza to wykłady online, które osoby zakwalifikowane na kursy odbyły w domach. Części 2. i 3. odbywają się w naszym centrum symulacji. Najpierw uczestnicy kursu przechodzą 90-minutowe szkolenie praktyczne z udzielania pomocy osobom, które doznały powikłań poszczepiennych. Potem mają trwające również 90 minut ćwiczenia w wykonywaniu iniekcji. Każdy uczestnik kursu wykona ich 20 pod okiem doświadczonych pielęgniarek zabiegowych. Część teoretyczna kończy się testem sprawdzającym nabytą wiedzę, część praktyczna – egzaminem. Po tym kursie każdy jego uczestnik otrzyma certyfikat Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, który da mu prawo do szczepienia przeciw SARS-CoV 2 – objaśnia dr hab. n. med. Jadwiga Snarska, prof. UWM, dyrektorka Szkoły Zdrowia Publicznego UWM.

Osboy, które otrzymają certyfikaty będą mogły włączyć się do Narodowego Programu Szczepień i dzięki nim liczba punktów szczepień zwiększy się. Kurs dla uczestników jest bezpłatny. W zasadzie wiedza i umiejętności, które na nim poznają nie są dla nich niczym nowym, bo wszyscy są magistrami i podobne ćwiczenia mieli na studiach wyższych. Szkolenia odbywają się w różnych terminach w grupach 22-osobowych z zachowaniem reżimu sanitarnego. Potrwają do końca kwietnia.

BRAK KOMENTARZY