UWM – gwarantem innowacyjności

0
1934
UWM przed budynkiem Rektoratu

Centrum Innowacyjności i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jako jedno z nielicznych otrzymało akredytację Ministra Rozwoju jako Ośrodek Innowacji. Upoważnia go to do świadczenia profesjonalnych usług doradczych stymulujących rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

Przedsiębiorcy to obok samorządów najwięksi beneficjenci funduszy europejskich zasilających takie polskie programy, jak: Inteligentny Rozwój, Polska Wschodnia oraz programy regionalne. Największy możliwości wsparcia mają mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Największe zaś szanse na dofinansowanie mają inwestycje w tzw. inteligentne specjalizacje, czyli w branżach wskazanych szczególnie istotnych dla rozwoju regionu i kraju,. Muszą to jednak być inwestycje innowacyjne.

W Polsce nie brakuje firm i instytucji wyspecjalizowanych w wystawianiu ekspertyz, opinii, certyfikatów, świadectw i etc. Każdy może sobie kupić taki certyfikat, jakiego pragnie. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zarządzająca w imieniu Ministerstwa Rozwoju funduszami europejskimi przeznaczonym dla małych i średnich przedsiębiorstw wie, że wiarygodność niektórych z tych dokumentów jest mała lub żadna. Dlatego pragnie mieć do oceny złożonych wniosków opinie w pełni wiarygodne. W tym celu MR postanowiło sporządzić listę akredytowanych przez siebie Ośrodków Innowacji. Jednym z nich zostało niedawno Centrum Innowacyjności i Transferu Technologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Z naszego województwa akredytację MR otrzymał jeszcze tylko Elbląski Park Naukowo-Technologiczny.

Takich ośrodków jest w Polsce ok. 60. Są to tzw. instytucje wsparcia biznesu, czyli: parki technologiczne, naukowe, naukowo-technologiczne, przemysłowo-technologiczne, techno-parki; inkubatory technologiczne; centra transferu technologii; akademickie inkubatory przedsiębiorczości i centra innowacji. Wszystkie są niekomercyjne, tzn. celem ich działalności nie jest zysk ze świadczonych usług.

Jak powiedział Jerzy Siwkiewicz dyrektor CITT UWM, zdobycie tego certyfikatu nie było łatwe. – Musieliśmy przedstawić ministerstwu dokumenty z ostatnich 3 lat wykazujące, że takie usługi doradcze już wykonywaliśmy, że posiadamy pracowników lub współpracowników merytorycznie przygotowanych do ich świadczenia, że mamy ustalone standardy zapewniania wysokiej jakości świadczonych usług. Sprawdzanie wniosku CITT trwało kilka miesięcy, w czasie których ministerstwo żądało jeszcze dodatkowych wyjaśnień. Trud jednak się opłacił. Dlaczego ten certyfikat jest taki ważny? – Dlatego, że firmy z całej Polski będą mogły nam zlecać wykonanie  usługi doradczej stymulującej wdrażanie wybranej przez nie innowacji . Płatnikiem za tę usługę będzie jednak PARP , który dofinansowuje wykonanie usługi doradczej w 70 %, to jest kwotą od 35 do 294 tys. zł. Ponieważ chętnych jest wielu, a akredytowanych Ośrodków Innowacji mało to jest duża szansa, że spora część wniosków przypadnie nam i nasi eksperci – pracownicy naukowi UWM na tym skorzystają – wyjaśnia Jerzy Siwkiewicz. Jak podkreślił dyrektor CITT, opiniowanie wniosków to dla naszych naukowców nie tylko źródło dodatkowego dochodu, ale to także sposób na promocję swego nazwiska i UWM.

Przedsiębiorca pragnący złożyć do PARP wniosek o dofinansowanie swojej innowacyjnej inwestycji powinien przed jego złożeniem skontaktować się z CITT UWM i ustalić z nim czy ocena pod względem jego innowacyjności mieści się w zakresie usług  doradczych świadczonych przez ekspertów CITT. Jeśli tak, to we wniosku o dofinansowanie inwestycji powinien wskazać CITT UWM jako ośrodek, który może jej dokonać.

Najbliższy nabór wniosków z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, poddziałanie: Proinnowacyjne usługi instytucji otoczenia biznesu dla małych i średnich przedsiębiorstw MR rozpoczyna 4 listopada. Potrwa on do 3 lutego 2017 r.

BRAK KOMENTARZY