Upamiętniono ofiary katastrofy smoleńskiej

0
1111

Pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny na Placu Solidarności w Olsztynie miały miejsce obchody upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej.

10 kwietnia 2010 roku, pod Smoleńskiem rozbił się samolot. Zginęło 96 osób, w tym m.in. Prezydent RP, Lech Kaczyński, wraz z małżonką Marią Kaczyńską. Wśród ofiar było wiele ważnych osób, związanych z państwem Polskim. Wszyscy lecieli na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

W Olsztynie, siedem lat po tragedii smoleńskiej, upamiętniono ofiary tej katastrofy, ale także nie zapomniano o ofiarach zbrodni katyńskiej. Wojewoda Artur Chojecki, mówił o tym, że trzeba o tych ludziach pamiętać – 10 kwietnia 2010 roku zginęła polska delegacja, elita polskiego państwa, warto o tym wspominać, ponieważ to była delegacja państwowa, która leciała aby uczcić polskich oficerów, polską elitę państwową II Rzeczpospolitej, którą zamordowali Rosjanie w kwietniu 1940 roku. 

Wojewoda wspomniał także o osobach, które zginęły podczas katastrofy, a były związane z województwem warmińsko-mazurskim – Naszym obowiązkiem, ale i zaszczytem jest pamiętać o osobach, które zginęły na lotnisku pod Smoleńskiem, zwłaszcza, że wśród nich byli również ludzie nam bliscy, ludzie, którzy pochodzili z Warmii i Mazur, którzy tutaj się kształtowali bądź tu pracowali. Wspomnę o ministrze Aleksandrze Szczygło, o Pani minister Grażynie Gęsickiej, o Księdzu Arcybiskupie Tadeuszu Płoskim, a także o marszałku Macieju Płażyńskim. My na Warmii  i Mazurach o tych postaciach pamiętamy i chcemy uczcić pamięć o wszystkich ofiarach.

Przedstawiciele władz, kombatanci, a także przedstawiciele pocztów sztandarowych, złożyli kwiaty i znicze pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny.

Fotorelacja:

BRAK KOMENTARZY