Umowa CETA i zakaz handlu w niedzielę – tematami podczas konferencji PSL

0
2248

Umowa CETA oraz ustawa dotycząca handlu w niedzielę – takie tematy zostały poruszone podczas dzisiejszej (12.10) konferencji PSL w Olsztynie. Konferencji przewodził Stanisław Żelichowski, który w najbliższą niedzielę ustąpi ze stanowiska prezesa Zarządu Wojewódzkiego PSL.

CETA jest to umowa gospodarczo-handlowa między Kanadą a krajami europejskimi. Umowa zakłada, że na porozumieniu mają skorzystać obie strony. Jednak, jak powiedział Stanisław Żelichowski prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL, nie wszystkie kraje skorzystają na tej umowie równomiernie. Zyski z handlu w ramach umowy CETA będą największe dla krajów, które mają silną i mocno rozwiniętą gospodarkę, np. Niemcy, Francja, itp. Polski rynek jest specyficzny i produkuje wysokiej jakości żywność, która jest sprzedawana do innych krajów. – Jeśli na nasz rynek trafią produkty z dużą zawartością środków chemicznych i jeżeli trafią one do naszych krajowych produktów, które będą wysyłana na eksport, to objawiamy się, że będą one gorzej postrzegane. Powiedział Stanisław Żelichowski.

Zdaniem Urszuli Pasławskiej jest to niekorzystna umowa, która jest wprowadzana pod osłoną protestów. Według posłanki umowa CETA wprowadzi na polski rynek żywność genetycznie modyfikowaną, która będzie znacznie tańsza, niż polskie produkty, przez co częściej może trafiać na nasze stoły. – Stracą nie tylko nasi konsumenci, nie tylko zdrowie Polek i Polaków, ale w dużej mierze stracą polscy rolnicy, którzy produkują w bardzo wysokich standardach polską żywność o będzie im trudno konkurować z tanią żywnością , która zaleje polski rynek. Powiedziała podczas konferencji Urszula Pasławska. Również region Warmii i Mazur może poszczycić się produkcją zdrowej żywności i jest specjalizacja naszego województwa, stąd obawy mają lokalni producenci, zaznaczył Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin. – W tej sytuacji kiedy tania zmodyfikowana żywność zalałaby nasz wewnętrzy i europejski rynek, to z pewnością ten atut Warmii i Mazur, jako regionu gdzie produkuje się dobrą i zdrową żywność i gdzie jest ona konkurencyjna i w kraju i zagranicą by stracił. Nie tylko w Polsce występują obawy przed wprowadzeniem umowy CETA, np. w Irlandii, parlament podjął stosowną uchwałę, zobowiązującą rząd do nieratyfikowania umowy.

Drugi temat poruszany podczas konferencji PSL dotyczył handlu w niedzielę. Urszula Pasławska zaznaczyła, że partia jest przeciwna rewolucyjnym zmianom, w tym zakazaniu handlu w niedzielę. – W sprawie handlu ta rewolucja jest nikomu nie potrzebna. Całkowity zakaz handlu w niedzielę jest to strata dla budżetu państwa około miliarda złotych, a dla polskiej gospodarki około 50 miliardów złotych. PSL proponuje, żeby rozważony został projekt Solidarności oraz proponuje swoje poprawki. Dotyczą one tego, aby całkowity zakaz handlu został zmiękczony, poprzez możliwość handlu do godziny 12.

BRAK KOMENTARZY