Tysiące odbiorców wciąż bez prądu. Trwa usuwanie szkód po przejściu orkanu Nadia

0
3009

Potężne wichury że wiele gospodarstw domowych nadal pozbawionych jest energii elektrycznej. Podobnie jest w innych regionach, gdzie służby wciąż starają się usuwać szkody. 

W sobotę nad naszym krajem znalazła się Nadia – niż atmosferyczny, wywołujący bardzo silne podmuchy wiatru. W wielu miejscach w Polsce prędkość wichur przekroczyła 100 km/h. Jego niszczycielka siła dała o sobie znać również w niedzielę. Tysięcy gospodarstw domowych w województwie pomorskim nadal pozbawionych jest energii elektrycznej z powodu silnego wiatru podczas weekendu — poinformował PAP w poniedziałek dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Jerzy Jakubowski.

Awarie obejmują ponad 1,4 tys. stacji średniego napięcia. Najwięcej uszkodzonych stacji jest w powiecie kartuskim, słupskim, wejherowskim i starogardzkim.

Oficer prasowy warmińsko-mazurskiej straży pożarnej mł. bryg. Rafał Melnyk poinformował, że — od godz. 23 w sobotę do poniedziałkowego poranka — strażacy otrzymali w sumie 1,6 tys. zgłoszeń związanych z pogodą.

W zdarzeniach związanych z silnym wiatrem rannych zostało pięć osób. Do szpitala trafili 40-latek i 14-letni chłopiec, których we wsi Niestoja koło Działdowa przysypał gruz z zawalonego fragmentu ściany budynku gospodarczego, po tym jak wiatr zerwał dach sąsiedniego garażu. W powiecie iławskim dwie osoby zostały poszkodowane, gdy na auto, którym jechały, przewróciło się drzewo. W powiecie oleckim druhna OSP doznała urazu palca podczas działań związanych z usuwaniem skutków wichury.

Najwięcej interwencji pogodowych straż pożarna miała w powiatach olsztyńskim, ostródzkim, elbląskim i iławskim. Większość z nich to usuwanie powalonych na drogi i połamanych drzew. Przewrócone drzewa uszkodziły kilkanaście samochodów na parkingach.

ŹRÓDŁO: PAP

BRAK KOMENTARZY