Trwają wielkie porządki w olsztyńskich lasach

0
132
Lasy zostają otwarte dla spacerujących

Olsztyńscy leśnicy zabrali się za czyszczenie budek lęgowych.

Budki lęgowe są zamiennikiem naturalnych dziupli. Wywieszane przez leśników wspomagają utrzymanie populacji licznych gatunków ptaków, które zakładają gniazda w dziuplach w lasach. Obecnie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, trwa ich wielkie czyszczenie. Zakończenie zaplanowano na połowę lutego. – Zabieg czyszczenia i naprawy budek jest niezbędny i konieczny, ponieważ pozostawione w budce gniazda i inne pozostałości są źródłem groźnych dla ptaków pasożytów. Dodatkowo nawarstwianie się materiału spłyca budkę, zbliżając się tym do otworu wlotowego, ułatwia drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów – informują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Dodaje, że budki nieczyszczone już po dwóch sezonach lęgowych, są praktycznie nieprzydatne dla ptaków.

Przed przystąpieniem do czyszczenia budki, sprawdzamy, czy nie ma w niej innych lokatorów tj. orzesznice, myszy lub nietoperze, wówczas należy pozostawić je w spokoju. Po otwarciu budki, cała zawartość jest usuwana, a na jej dno sypiemy garść trocin. Przy okazji sprawdzamy, czy budka nie wymaga naprawy – podkreśla Pietrzak.
Co można znaleźć wewnątrz budek? – Mech, sierść, pióra, fragmenty roślin, jaja, a także odchody – wylicza rzecznik RDLP w Olsztynie.

BRAK KOMENTARZY