Olsztyńscy leśnicy zabrali się za czyszczenie budek lęgowych.
Budki lęgowe są zamiennikiem naturalnych dziupli. Wywieszane przez leśników wspomagają utrzymanie populacji licznych gatunków ptaków, które zakładają gniazda w dziuplach w lasach. Obecnie na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, trwa ich wielkie czyszczenie. Zakończenie zaplanowano na połowę lutego. – Zabieg czyszczenia i naprawy budek jest niezbędny i konieczny, ponieważ pozostawione w budce gniazda i inne pozostałości są źródłem groźnych dla ptaków pasożytów. Dodatkowo nawarstwianie się materiału spłyca budkę, zbliżając się tym do otworu wlotowego, ułatwia drapieżnikom dostęp do jaj i lęgów – informują leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.
Dodaje, że budki nieczyszczone już po dwóch sezonach lęgowych, są praktycznie nieprzydatne dla ptaków.
Przed przystąpieniem do czyszczenia budki, sprawdzamy, czy nie ma w niej innych lokatorów tj. orzesznice, myszy lub nietoperze, wówczas należy pozostawić je w spokoju. Po otwarciu budki, cała zawartość jest usuwana, a na jej dno sypiemy garść trocin. Przy okazji sprawdzamy, czy budka nie wymaga naprawy – podkreśla Pietrzak.
Co można znaleźć wewnątrz budek? – Mech, sierść, pióra, fragmenty roślin, jaja, a także odchody – wylicza rzecznik RDLP w Olsztynie.