Wybór kariery technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej to decyzja, która wiąże się z wieloma korzyściami. W czasach, gdy zrównoważony rozwój staje się priorytetem, zawód ten gwarantuje nie tylko stabilność zatrudnienia, ale również daje możliwość bycia częścią globalnej transformacji energetycznej.
Na czym polega ta praca?
Praca technika OZE to nie tylko wykonywanie rutynowych zadań, to także rozwiązywanie skomplikowanych problemów technicznych. Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej czy warto nim zostać? Oczywiście! Wybierając pracę w energetyce odnawialnej, można mieć realny wpływ na ochronę środowiska, bo zarówno instalacja, jak i konserwacja systemów OZE przyczyniają się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i ograniczenia zużycia paliw kopalnych. Zawód ten daje możliwość obcowania z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Od nowoczesnych paneli fotowoltaicznych po zaawansowane systemy magazynowania energii – to dynamiczne środowisko pracy oferuje nieustanne wyzwania i rozwój. Sektor energetyki odnawialnej rozwija się w błyskawicznym tempie. Wzrost inwestycji w fotowoltaikę, energię wiatrową, biomasę czy geotermalną oznacza, że wykwalifikowani specjaliści w tej dziedzinie są na wagę złota. Według prognoz liczba miejsc pracy w sektorze OZE będzie nadal rosnąć, co gwarantuje, że technik odnawialny źródeł energii nie będzie mógł narzekać na bezczynność.
Ile zarabia technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
Instalatorzy, technicy, inżynierowie, projektanci i specjaliści od zarządzania projektami są niezbędni, aby sprostać rosnącemu popytowi na usługi związane z odnawialnymi źródłami energii. W efekcie dobrzy fachowcy OZE są coraz bardziej rozchwytywani na rynku pracy. Jednym z głównych atutów tego zawodu jest atrakcyjne wynagrodzenie. Wysokie zapotrzebowanie na specjalistów w połączeniu z koniecznością posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności sprawiają, że zarobki w tej branży są konkurencyjne. Ile zarabia technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – wynagrodzenie techników i inżynierów OZE często przewyższa średnią krajową, a doświadczeni fachowcy mogą liczyć na jeszcze wyższe stawki. Dla wielu osób praca w branży OZE to coś więcej niż tylko sposób na zarabianie pieniędzy. To również możliwość uczestniczenia w procesie globalnej transformacji energetycznej i realny wkład w ochronę środowiska.
Praca z misją – zostań technikiem OZE
Aby zostać Technikiem Odnawialnych Źródeł Energii lub Instalatorem OZE wystarczy zapisać się do Szkoły Partnerskiej Viessmann. W Szkole Partnerskiej Viessmann nauka trwa półtora roku i odbywa się w formie zaocznej. Wszystkie wykłady są online, ponadto są nagrywane i archiwizowane. Zajęcia praktyczne odbywają się w oddziałach Szkoły Partnerskiej Viessmann, czyli w Piasecznie, Mysłowicach, Komornikach oraz we Wrocławiu. Aby uzyskać tytuł technika urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, należy także odbyć 160 godzin praktyki – zwolnione są z niej osoby już pracujące w branży. Po pomyślnie zdanym państwowym egzaminie z kwalifikacji zawodowych słuchacze uzyskują Suplement do Dyplomu Potwierdzającego Kwalifikacje Zawodowe w wersji polsko- i angielskojęzycznej – dzięki temu będę mogli także rozwijać swoją karierę za granicą.