Tania w eksploatacji pompa głębinowa – jak taką znaleźć?

0
720

Pompa głębinowa jest zdecydowanie najpopularniejszym urządzeniem wykorzystywanym do czerpania wody z własnego ujęcia – niezależnie od tego, czy mówimy tutaj o instalacji domowej, czy firmowej lub nawet przemysłowej. Większość osób wybierających pompę dla siebie skupia się tylko na jej parametrach technicznych, bagatelizując natomiast koszty użytkowania. To częsty błąd, który szybko daje o sobie znać w postaci m.in. wysokich rachunków za energię. Jak zatem dobrać tanią w eksploatacji pompę głębinową? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Po pierwsze: optymalna moc silnika

Bardzo częstym błędem popełnianym przez inwestorów jest zakup pompy głębinowej ze zbyt mocnym, jak na realne potrzeby, silnikiem. Nie ma najmniejszego sensu kupować pompy np. 1,5 kW, jeśli zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie domowym w zupełności pokryje urządzenie z silnikiem np. 0,75 kW. Ta druga pompa będzie tańsza w eksploatacji, ponieważ jej silnik po prostu zużywa mniej energii.

Po drugie: jakość pompy głębinowej

Na pewno znasz powiedzenie, że oszczędnych ludzi nie stać na tanie rzeczy. Doskonale sprawdza się ono w kontekście zakupu pompy głębinowej. Jeśli nie chcesz, aby była ona źródłem ciągłych awarii lub uległa przedwczesnemu zużyciu (a wyegzekwowanie gwarancji w takich przypadkach jest bardzo trudne), to lepiej od razu zainwestuj w porządny, markowy model.

Pompa głębinowa dobrego producenta, na przykład polskiej firmy Hydro-Vacuum z Grudziądza, nie narazi Cię na dodatkowe koszty związane z np. wymianą silnika czy płaceniem za demontaż i ponowny montaż pompy w studni przez hydraulika.

Rada

Wybierając pompę głębinową upewnij się też, jakie są warunki gwarancyjne. Chcąc zaoszczędzić sobie dodatkowych kosztów warto postawić na producenta realizującego gwarancję w systemie door-to-door.  

Po trzecie: dobór wydajności pompy do możliwości źródła oraz wielkości zbiornika hydroforowego

Jeśli pompa zostanie nieprawidłowo dobrana do źródła i instalacji, to jej eksploatacja zawsze będzie narażać właściciela na niepotrzebne koszty. Przykładowo: kupujesz pompę o bardzo dużej wydajności, która ma zasilać wodą zbiornik hydroforowy o pojemności 100 litrów, a jednocześnie zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie jest stosunkowo wysokie.

W takiej sytuacji pompa będzie się uruchamiać praktycznie co chwilę, a rozruch generuje najwyższe zużycie energii. Nie wspominając już o tym, że tak eksploatowana pompa może ulec poważnej awarii (np. z powodu przekraczania dopuszczalnej liczby załączeń silnika na godzinę).

Na koniec jeszcze jedna wskazówka: koszty eksploatacji pompy głębinowej można istotnie obniżyć inwestując w falownik, który steruje prędkością obrotową pompy dobierając ją do aktualnych potrzeb. Dzięki temu pompa nie musi pracować z pełną wydajnością i zużywać dużej ilości energii elektrycznej.

W dobraniu taniej w eksploatacji pompy głębinowej zupełnie bezpłatnie pomogą Ci eksperci firmy Hydros, która oferuje jeden z największych wyborów pomp do każdej studni na polskim rynku. Dostępne urządzenia możesz sprawdzić na sklep-hydros.pl, gdzie znajdziesz wszystko, co potrzebne do wykonania instalacji pompowej w domu czy w firmie.

BRAK KOMENTARZY