Szukają najładniejszego wieńca dożynkowego

0
209

Dożynki są symbolicznym podziękowaniem za zbiory i prośbą o urodzaj w przyszłych latach oraz okazją do wspólnego spotkania się rolników z całego województwa. To także okazja aby podziękować im za całoroczną, mozolną i bardzo trudną pracę, którą wykonują każdego dnia.

Podstawowym akcentem dożynek było składanie wieńca dożynkowego. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego corocznie podczas uroczystości organizuje konkurs na najładniejszy tradycyjny wieniec dożynkowy, który kierowany jest do wszystkich gmin z terenu województwa. Każda gmina może zgłosić maksymalnie jeden wieniec dożynkowy.

Ideą konkursu na najładniejszy wieniec jest kultywowanie oraz popularyzacja dziedzictwa kulturowego i tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej, prezentacja bogactwa plonów wkomponowanych w wieniec dożynkowy oraz promocja dorobku kulturowego wsi województwa warmińsko-mazurskiego.

Przy ocenie brane są pod uwagę m.in. różnorodność i jakość użytych materiałów, architektura bryły (forma nawiązującą do tradycji regionu), kompozycja i dobór barw, precyzja wykonania czy sposób prezentacji.

Podczas uroczystości nie zabraknie także wielu innych atrakcji. Będzie można podziwiać arcydzieła sztuki ludowej oraz skosztować przepysznych wypieków. Ważnym punktem programu będzie rozstrzygnięcie konkursu na najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich.

BRAK KOMENTARZY