Szef obwodu rówieńskiego z pierwszą wizytą na Warmii i Mazurach

0
2419

Trwa wizyta w regionie delegacji z partnerskiego obwodu rówieńskiego na Ukrainie. Gości, na czele z przewodniczącym Rówieńskiej Obwodowej Administracji Państwowej Oleksijem Mularenką, przywitał w Olsztynie Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Od lat niezależnie od sytuacji geopolitycznej współpracujemy jako samorządy – mówił marszałek. – Zawsze chętnie witamy gości z Ukrainy na naszej ziemi i chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami związanymi z tworzeniem lokalnych struktur samorządowych. Mimo trudnej sytuacji na Ukrainie równolegle trzeba budować demokrację, a nie da się tego zrobić bez udziału samorządów.

W trakcie swojej pierwszej wizyty na Warmii i Mazurach, której tematem wiodącym jest wykorzystanie potencjału turystycznego regionów, przewodniczący Mularenko odwiedził Giżycko, gdzie zobaczył Centrum Promocji i Informacji Turystycznej. Delegacja zwiedziła również giżycki zamek, w którym po renowacji znajduje się hotel. Ukraińscy goście mieli także okazję zobaczyć Port Lotniczy Olsztyn-Mazury.

Jeździć w gości jest bardzo przyjemnie, ale nas przede wszystkim interesują doświadczenia Polski w różnych dziedzinach – mówił Oleksij Mularenko. – Na Ukrainie przeprowadzamy obecnie wiele reform, z których najważniejsza to administracyjno-terytorialna. W dużej mierze pożyczyliśmy ją z Polski i dlatego wasze doświadczenie jest nieocenione.

Województwo warmińsko-mazurskie aktywnie współpracuje z obwodem rówieńskim już kilkanaście lat. Porozumienie o partnerstwie podpisano 9 grudnia 2003 roku. Wśród głównych obszarów współpracy należy wymienić: kulturę, edukację, turystykę, zdrowie, kontakty z Polonią na Ukrainie i liczną mniejszością ukraińską u nas.

Departament Współpracy Międzynarodowej wspólnie z partnerami z obwodu rówieńskiego zrealizował projekt „Samorząd terytorialny – hit eksportowy Polski!” współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2015.” Celem projektu było promowanie 25 lat doświadczeń samorządów lokalnych oraz prowadzenie debaty o sposobach aktywizacji społeczności lokalnych i wykorzystaniu potencjału związanego z realizowaniem inicjatyw międzynarodowych. Zaprezentowanie polskich doświadczeń w zakresie funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego stanowiło cenne wsparcie dla partnerów z Ukrainy, gdzie trwa wprowadzanie reformy samorządowej.

W ramach projektu zorganizowano trzy wizyty studyjne, w których łącznie wzięło udział blisko 80 samorządowców, ekspertów z zakresu ochrony środowiska oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych z obwodu rówieńskiego. Spotkania odbyły się w maju (wizyty studyjne zatytułowane „Warmia i Mazury ekologicznie” oraz „Warmia i Mazury samorządnie”) i we wrześniu 2015 roku („Warmia i Mazury społecznie”).

BRAK KOMENTARZY