Świętolipskie Wieczory Muzyczne

0
331

Tak wyjątkowych przeżyć artystycznych można doświadczyć jedynie podczas Świętolipskich Wieczorów Muzycznych. 

Kiedy wjeżdża się do Świętej Lipki od strony Reszla, między drzewami maluje się bryła bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Piękno tego miejsca zachwyca. Gdy mija się bramę wiodącą na dziedziniec, ukazują się krużganki i wejście do świątyni. Latem zza otwartych drzwi często dobiegają majestatyczne dźwięki świętolipskich organów.

Święta Lipka od lat znana jest ze Świętolipskich Wieczorów Muzycznych, na które przyjeżdżają licznie nie tylko mieszkańcy okolicznych miejscowości; ale również liczni turyści.

Co roku organizatorzy dbają o to, aby koncertowali najlepsi organiści i muzycy Polski i Europy. – To festiwal, w którym dominuje muzyka sakralna – podkreśla Adam Kowalski, jego dyrektor artystyczny. – Dbamy o to, aby muzyka była wykonywana na najwyższym poziomie – dodaje. Tak jest i w obecnej, 36. edycji wieczorów, zainaugurowanej 5 lipca koncertem, w którym wystąpili: Frantisek Beer (organy), Piotr Kosarga (skrzypce), Alexandra Panasiuk (skrzypce), Bartosz Henrych (altówka) i Paweł Panasiuk (wiolonczela). Na kolejnym, który odbył się 19 lipca, w bazylice koncert dali Karol Mossakowski (organy) i Bogumił Soroka (trąbka).

Jego zdaniem, bazylika świętolipska jest cudownym miejscem, wręcz stworzonym do koncertów organowych.

Barokowe organy w Świętej Lipce są jednym z najbardziej znanych instrumentów w kraju. Wyróżniają je m.in. ruchome figury, które przedstawiają scenę Zwiastowania Najświętszej Marii Pannie. Wnętrze świątyni jest doskonale akustyczne, pięknie zdobione, co buduje sakralny nastrój. Tu sztuka komponuje się z muzyką. – U nas piękno odmieniane jest przez wszystkie przypadkipodkreśla dyrektor artystyczny. 

W piątkowy wieczór melomanów przywitał proboszcz i kustosz sanktuarium o. Grzegorz Nogal SJ. – Żeby nie było sztampowo, dlatego na początku był utwór organowy. Mogli państwo zobaczyć te przepiękne anioły, które cieszą się z tego, że Maryja zgodziła się zostać Matką Zbawiciela mówił jezuita. Widzieliśmy scenę zwiastowania, kiedy Archanioł Gabriel pyta Maryję, czy zgadza się zostać Matką Zbawiciela, a Ona skinieniem głowy wypowiada swoje tak.

XXXVI Świętolipskie Wieczory Muzyczne odbywają się pod patronatem „Gościa Niedzielnego”.

Kolejne koncerty (godz. 20.00)

  • 26 lipca – Marek Toporowski (organy), Irmina Obońska (pianoforte);
  • 2 sierpnia – Maria Erdman (organy), Justyna Młynarczyk (viola da gamba);
  • 9 sierpnia – Martin Schmeding (organy), Łukasz Dulewicz (kontratenor), Piotr Windak (tenor), Maciej Michalik (baryton), Mariusz Zarzycki (bas);
  • 15 sierpnia – Adam Kowalski (organy), ks. Rafał Kobyliński (tenor);
  • 16 sierpnia – Julian Gembalski (organy), Henryk Gembalski (skrzypce);
  • 23 sierpnia – Marek Rogalski (organy), Kwintet Dęty Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej: Daria Falkiewicz (flet), Zofia Radwańska (obój), Dominik Grędziński (klarnet), Sergio Mondejar-Alarcon (waltornia), Jacek Płóciennik (fagot);
  • 30 sierpnia – Adam Kowalski (organy), Vlasta Traczyk (fortepian), Paweł Szkop (dyrygent), Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

ŹRÓDŁO: Archidiecezja Warmińska

BRAK KOMENTARZY