Święto Bożego Ciała z procesjami

0
446

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej centralna msza św. w archidiecezji warmińskiej zostanie odprawiona w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie o godz. 10. Liturgii przewodniczył będzie arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. Po liturgii odbędzie się tradycyjna procesja do czterech ołtarzy.

Procesja centralna w Olsztynie wyruszy z bazyliki świętego Jakuba, godz. 10.45 – ulicami: Staszica, Staromiejską, 11 listopada, Placem Jana Pawła II, Piłsudskiego i Kopernika. Ołtarze będą usytułowane: przy Starym Ratuszu, na Placu Jana Pawła II, na Placu Dunikowskiego i przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Do procesji centralnej dochodzą następujące parafie:

– pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała – organizuje się przy bazylice św. Jakuba, dołączając się do procesji centralnej;

– pw. świętego Wojciecha – organizuje się przy ul. Staszica, dołączając się do procesji centralnej.

– pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – ulicami: Kopernika, Mickiewicza, Dąbrowszczaków, Mrągowiusza, Ratuszowa, Curie-Skłodowskiej, Staromiejską i Staszica; początek ok. godz. 10.15.

Dołącza do niej parafia pw. NMP Ostrobramskiej i par. pw. Św. Maksymiliana.

Kolejne procesje odbędą się na poszczególnych osiedlach.

W związku z uroczystościami będą utrudnienia w ruchu oraz zmiany w kursowaniu transportu zbiorowego. Wśród najważniejszych zmian jest przekierowanie (od ok. 10:45) tramwajów nr 1 na krańcówkę Dworzec Główny. Poza tym autobusy na co dzień kursujące przez ścisłe Śródmieście (101, 105, 107, 109, 110, 111, 113, 116, 117, 120, 128, 136) na czas przemarszu centralnej procesji będą kursować objazdami. Zmiany będą dotyczyć takie linii, których trasy kolidują z procesjami lokalnymi.

W czwartek (16 czerwca) będzie obowiązywać rozkład jazdy oznaczony jako “Niedziele i święta”. Natomiast dzień później (piątek, 17 czerwca) komunikacja zbiorowa będzie kursować według zwykłego rozkładu jazdy “Dni robocze (od poniedziałku do piątku)”.

BRAK KOMENTARZY