Świetny występ zawodników UKS Hajduczek Olsztyn na Pucharze Polski juniorów młodszych

0
1802
UKS Hajduczek Olsztyn podczas Pucharu Polski juniorów młodszych

W sobotę w Koninie odbył się III Puchar Polski juniorów młodszych w szabli. Był to ostatni turniej klasyfikacyjny na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży.

Z pewnością możemy powiedzieć, że był to najlepszy start naszych szablistów w turnieju klasyfikacyjnym kadetów. Po nowym roku przeprowadziliśmy czterodniowe intensywne przygotowania. Myślę, że to miało decydujący wpływ na postawę naszych szablistów na Pucharze Polski – podkreśla prezes UKS Hajduczek Olsztyn Adam Sobczyk. W efekcie aż trzech zawodników znalazło się w najlepszej ósemce turnieju, a dwoje z nich stanęło na podium: Aniela Kozłowska i Oskar Kusak zajęli III miejsca, zaś Piotr Kozłowski uplasował się na 7. pozycji.

Do Konina przyjechało w sumie 149 szablistów z całej Polski, jak również zawodnicy z Białorusi. UKS Hajduczek Olsztyn reprezentowali: Aniela Kozłowska, Dominika Trager, Oskar Kusak, Filip Kusak, Piotr Kozłowski, Krzysztof Dowgierd i Kacper Miszczak.

Już po fazie grupowej można było mieć nadzieję, że Aniela Kozłowska wywalczy pierwsze swoje podium w kategorii juniorów młodszych. – Plan był prosty, choć trudny do zrealizowania. Trzeba było stracić jak najmniej trafień w fazie grupowej, by być jak najwyżej rozstawioną do walk pucharowych. Dzięki temu nie trafia się od razu na najtrudniejsze przeciwniczki – uśmiecha się Aniela Kozłowska. Plan udało się wykonać, w sześciu walkach szablista straciła zaledwie trzy trafienia (sama zadając ich trzydzieści), dzięki czemu do play off została rozstawiona z numerem jeden i nie musiała walczyć w pierwszej fazie pucharów. W drugiej pokonała Amelię Kuklę (UKS Szabla Ząbki) 15:7, by w kolejnej trafić na bardzo dobrą Kingę Suszczyńską z UKS 13 Białystok, która już stawała na podium w Pucharach Polski. Po wyrównanej walce Aniela pokonała szablistę z Białegostoku 15:13 i awansowała do ćwierćfinału, gdzie na planszy spotkała się z najlepszą Białorusinką Yaną Sobal. To była najlepsza walka w wykonaniu szablistki z Olsztyna. Nie dała przeciwniczce żadnych szans, pokonując ją 15:2, co już gwarantowało jej najniższe miejsce na podium. W półfinale Aniela przegrała z Klaudią Malgrem (była szablistka UKS Hajduczek Olsztyn, a obecnie KS Karabela Warszawa) 7:15.

Turniej bardzo udany. Dobrze weszłam w rywalizację. Na koniec nieco zabrakło koncentracji, ale po poprzednich trudnych walkach odczuwałam już zmęczenie. Pierwsze podium na Pucharze Polski juniorów na pewno mnie cieszy, motywuje i jest efektem pracy wielu osób, którym dziękuję – podsumowuje Aniela Kozłowska, której rozwój sportowy wspiera Wipasz S.A.

Dominika Trager po awansie do fazy pucharowej wygrała pierwszą walkę z Inez Graupen (KKSZ Konin) 15:12, by następną przegrać z późniejszą zwyciężczynią Zuzanną Poradą (TMS Zagłębie Sosnowiec) 2:15.

Równie udany początek turnieju mieli trzej zawodnicy Hajduczka. Piotr Kozłowski, Oskar Kusak i Filip Kusak wygrali wszystkie walki w grupach. Do pucharów awansował również Krzysztof Dowgierd. Oskar Kusak w kolejnych starciach pokonał: Korneliusza Polakowskiego (UKS Riposta) 15:4, Maksymiliana Buśkiewicza (Grodziski Klub Szermierczy) i Filipa Józefowskiego (Pałac Młodzieży Katowice) 15:8. W ćwierćfinale pewnie wygrał z Benedyktem Denkiewiczem (UKS Szabla Ząbki) 15:6, by w półfinale uznać wyższość Krzysztof Kajora (Pałac Młodzieży Katowice) 9:15. Oskar zajął również III miejsce.

W strefie medalowej rywalizację zakończył również Piotr Kozłowski. Pierwszą walkę stoczył z klubowym kolegą Krzysztofem Dowgierdem, pokonując go 15:4. W następnych wygrał z Tytusem Schleiferem (AZS AWF Warszawa) 15:9 i Jakubem Wesołowskim (UKS Riposta) 15:11. W ćwierćfinale musiał uznać wyższość Karcela Broniszewskiego (MUKS Victor Warszawa) 7:15. Filip Kusak pokonał Szymona Kotynia (Klub Szermierczy AMP) 15:5, Igora Kacprzaka (KKSZ Konin) 15:6, by w walce o ćwierćfinał przegrać z Kacprem Nowinowskim (KKSZ Konin) 11:15.

W młodzikach mieliśmy już takie sukcesy. W juniorach młodszych pierwszy raz trzech zawodników było strefie medalowej, z tego dwóch stanęło na podium. To oczywiście efekt ich ciężkiej pracy pod okiem trenerów Adama Sęczka i Mikołaja Grzegorka, którzy do Olsztyna regularnie przyjeżdżają z Warszawy. Szermierka to piękny sport wymagający od zawodników nie tylko sprawności fizycznej, ale też i szybkiego myślenia, analizowania sytuacji i błyskawicznego wyciągania wniosków. Gratuluję zawodnikom sukcesów. Każdy z nich, by nawet pojechać na taki turniej, musi ciężko pracować – podsumowuje Adam Sobczyk.