Świątkowska Biblioteka w nowej siedzibie.Zobacz ją od środka

0
2468
Biblioteka Na Rodrożu Kultur,Tradycji i Nowoczesności w Świątkach

Biblioteka Na Rozdrożu Kultur, Tradycji i Nowoczesności w Świątkach to nowo wybudowany obiekt  z Krajowego Funduszu Budowy Bibliotek i gminnego budżetu. W  poniedziałkowe przedpołudnie biblioteka otworzyła swoje podwoje ,najpierw przed zaproszonymi na tę uroczystość gośćmi, a od wtorku przed czytelnikami i użytkownikami wiedzionymi do jej wnętrza ciekawością i chęcią poznania nowego miejsca.

Oprócz półek z księgozbiorem i czytelni w budynku znalazły miejsce wszystkie aktywności biblioteki, które od lat zajmowały równoległe miejsce wraz z rozwojem czytelnictwa książek. Świątkowska biblioteka od kilku lat zajmuje czołowe  miejsca w ogólnopolskim rankingu wśród wiejskich bibliotek w kraju potwierdzając tym samym, że kultura w gminie wiejskiej jest potrzebna i warto w nią inwestować. –Stara siedziba mieściła się w budynku razem z Ochotniczą Strażą Pożarną po drugiej stronie ulicy- mówi Halina Kirjew, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach. Ludzie starsi i niepełnosprawni wielokrotnie skarżyli się ,że trudno im dotrzeć po stromych i ciasnych schodach na piętro ,gdzie mieściła się wypożyczalnia i sala komputerowa z czytelnią.

 Nowa biblioteka jest spełnieniem marzeń i ukoronowaniem starań wszystkich pracowników biblioteki i władz gminy Świątki. Podjazdy dla osób niepełnosprawnych, winda w środku budynku to udogodnienia, których w starym miejscu brakowało. W bibliotece znalazło siedzibę wraz z wyposażeniem kilka pracowni m.in. rzeźbiarska, ceramiczno-garncarska, kulinarna, rękodzielnicza i zwyczajna do majsterkowania z wiertarkami, szlifierkami i podobnymi sprzętami. Część sprzętów i urządzeń jest nowa ,ale większa cześć została zakupiona z wielu wcześniej realizowanych projektów jednak nie były one eksponowane ze względu na brak miejsca. –Teraz nie musimy wszystkiego chować po prowizorycznych magazynach, bo w nowej siedzibie miejsca mamy dużo i wreszcie możemy wyeksponować to co przez lata naszej pracy zostało zgromadzonemówi Halina Kirjew.

Pieniądze na budowę nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Rozwoju Bibliotek, które przyznało dwa mln złotych na budowę  oraz z budżetu gminy Świątki, która musiała dołożyć 1,3 mln złotych- powiedział nam Sławomir Kowalczyk ,wójt Gminy Świątki.- Nasza biblioteka co roku zdobywa czołowe miejsca w ogólnopolskich konkursach, a w województwie jest stale pierwsza lub drugapodkreślił z zadowoleniem wójt, nie ukrywając, że nowa siedziba da z pewnością możliwości większego rozwoju i komfortu pracy zarówno pracownikom jak i użytkownikom biblioteki.

Wagę wydarzenia w Świątkach  podkreśliła duża ilość znakomitych gości, którzy na uroczystość oprócz drobnych upominków przywieźli  gratulacje i słowa wsparcia oraz nierzadko uznania.

  Fotorelacja 

BRAK KOMENTARZY